Google Play Store, obchod s aplikacemi na operační platformě Android, má sloužit k tomu, aby vás ochránil před nebezpečím, malwary a hackery, kteří se snaží dostat do vašeho smartphonu či tabletu prostřednictvím podvodné aplikace. Google dokonce vyvinul vlastní “firewall” jménem Play Protect. Ale i mistr tesař se někdy utne…
Hrozba přímo v Google Play
Experti z McAfee v nové zprávě upozorňují, že v Google Play se pohybovalo hned 16 aplikací se skrytou hrozbou v podobě malwaru. Tyto trojské koně však nekradli uživatelům data, jako to má ve zvyku třeba nechvalně proslulý trojan Joker.
Malware objevený v 16 aplikacích společností McAfee totiž na pozadí otevírá odkazy a kliká na weby v prohlížeči, pochopitelně bez vědomí majitele. Nijak zásadně tak neškodí, v mžiku však váš smartphone přetvoří na “klikací farmu”.
I to ale má svůj negativní dopad. Kvůli tomu, že zařízení prakticky pracuje neustále (na pozadí – bez vědomí uživatele), dochází k extrémně rychlému vybíjení baterie. Pokud máte nový telefon, relativně rychle si uvědomíte, že je něco v nepořádku. Avšak pokud máte telefon starý, budete to přikládat nefunkční baterii a problém nejspíš nebudete nijak zásadně řešit.
O jaké nebezpečné aplikace jde?
- High-Speed Camera (com.hantor.CozyCamera)
- Smart Task Manager (com.james.SmartTaskManager)
- Flashlight+ (kr.caramel.flash_plus)
- 달력메모장 (com.smh.memocalendar)
- K-Dictionary (com.joysoft.wordBook)
- BusanBus (com.kmshack.BusanBus)
- Flashlight+ (com.candlencom.candleprotest)
- Quick Note (com.movinapp.quicknote)
- Currency Converter (com.smartwho.SmartCurrencyConverter)
- Joycode (com.joysoft.barcode)
- EzDica (com.joysoft.ezdica)
- Instagram Profile Downloader (com.schedulezero.instapp)
- Ez Notes (com.meek.tingboard)
- 손전등 (com.candlencom.flashlite)
- 계산기 (com.doubleline.calcul)
- Flashlight+ (com.dev.imagevault)
Google již dal podnět k tomu, aby všech 16 podvodných aplikací bylo smazáno. Vy je však stále můžete mít v telefonu. Pokud je v paměti vašeho smartphonu najdete, okamžitě je odstraňte.