Přejít k hlavnímu obsahu

Zlevní to výrobu e-aut? Korejští vědci vyvinuli super magnety pro elektromotory – mají význam i pro pohony dronů

Jiří Palyza 31.03.2025
Ilustrace pohonu elektrovozidla
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Vývoj v branži elektromobility běží na plné obrátky. Výrobci se snaží stále přicházet s inovativními řešeními, která by e-auta zpřístupnila většímu počtu zákazníků a učinila z nich atraktivní a praktický dopravní prostředek. Kromě akumulátorů se pozornost věnuje také pohonným jednotkám. A právě v této oblasti se korejským vědcům povedl významný objev.

Kapitoly článku

Snížení závislosti na Číně: nerostné bohatství sehrává klíčovou roli

Oddělení výzkumu nanomateriálů institutu KIMS zabodovalo. Tamním vědcům se podařilo vyvinout technologii, díky které by se elektromotory pro e-auta mohly do budoucna stát cenově mnohem dostupnější.

Ve svém zkoumání se zaměřili na postup výroby permanentních magnetů a pokusili se vyvinout technologii výroby bez použití prvků vzácných zemin. Podle nejnovějších informací univerzity jde o první úspěch v této oblasti na světové úrovni.

Permanentní magnety mají ve výrobě elektronických zařízení klíčový význam. Kromě elektromotorů pro e-vozidla se používají mimo jiné i v robotice. Doposud ale byla výroba permanentních magnetů závislá na těžkých vzácných zeminách. Ty jsou v těchto dnech k dispozici takřka výhradně v Číně, což vede k vysoké závislosti na dodávkách, ale také se to promítá ve vyšších výrobních nákladech.

Mohlo by vás zajímat

Výkon permanentních magnetů zlepšuje inovativní proces difúze

Výzkumnému týmu institutu KIMS se nyní podařilo vyvinout vysoce kvalitní a výkonný permanentní magnet, jehož výroba se obejde bez vzácných zemin. Zjednodušeně přiblíženo spočívá v tom, že na povrch magnetu se nanese tenká vrstva požadovaného materiálu. Poté následuje zpracování při vysoké teplotě, v průběhu kterého nanesený materiál difunduje do vnitřku magnetu. Tím se zlepší jeho klíčové vlastnosti, jako je například udržení jeho magnetizace.

Klíčovou inovací této technologie je potlačení počátečního hrubnutí povrchové vrstvy, což mělo za následek snížení účinnosti difuze a zhoršení magnetických vlastností. Výzkumníci se s tím však úspěšně vypořádali a účinnost difuze zvýšili. Výsledkem je dosažení stavu, kdy difundovaný materiál rychle proniká do nitra magnetu, a tím zvyšuje jeho odolnost vůči demagnetizaci.

Mohlo by vás zajímat

Vědci pevně věří, že jejich objev pomůže vyrábět levnější a výkonnější motory pro elektromobily, ale i drony

Lehké vzácné zeminy, se kterými si vědci vystačili, pocházejí také převážně z Číny. Významná ložiska praseodymu, se kterým pracovali převážně, se ale nacházejí také na území USA a Austrálie. Jeho průměrné ceny v posledních letech významně klesly.

Vědci se v té souvislosti domnívají, že jimi vyvinutý nový postup by mohl nejen snížit výrobní náklady elektromotorů, ale zároveň i zlepšit jejich výkon. A to ať už jde o elektromotory pro vozidla, drony či budoucí letecké taxíky.

Zdroj: ScienceDirect, Bioengineer, TechXplore
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme