Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Německé úřady zlikvidovaly pračku peněz na darknetu

Pavel Trousil 16.03.2023

Platforma ChipMixer byla německými úřady zabavena kvůli praní špinavých peněz získaných z vydírání přes ransomware a za prodej drog. Šlo patrně o největší pračku peněz na darknetu. Vypralo se přes ni 2,73 miliard eur.

Při mezinárodní operaci, které se účastnil mimo jiné Eurpopol, FBI, německý Spolkový kriminální úřad (BKA) a centrála pro boj s internetovou kriminalitou (ZIT) byla na darknetu zabavena a zrušena služba "ChipMixer", kterou údajně využívali podvodníci k praní svých výnosů.

Software ChipMixer blokoval blockchainovou stopu finančních prostředků, čímž se stal atraktivním pro kyberzločince, kteří chtěli vyprat nelegální výnosy z trestné činnosti, jako je obchod s drogami, zbraněmi, ransomwarové útoky a podvody s platebními kartami. Službu patrně pro vyprání výpalného využívali i ransomwarové skupiny jako jsou Zeppelin, SunCrypt, Mamba, Dharma nebo Lockbit.

mixer-nahled

Mixér domixoval. Úřady zrušily službu ChipMixer pro praní špinavých peněz na darkwebu.| Zdroj: Europol.

ChipMixer byl od roku 2017 jednou z největších platforem pro „míchání kryptoměn“, která působila na darkwebu . Vložené prostředky se zde změnily na "čipy" (malé tokeny s ekvivalentní hodnotou), které se pak smíchaly dohromady - čímž se anonymizovaly všechny stopy vedoucí k místu původu původních prostředků.
Policie při razii zabavila čtyři servery, 7 TB dat a kryptoměny (bitcoiny) v hodnotě 46,5 milionu dolarů. Jedná se o dosud největší částku zabavenou v kryptoměnách ze strany BKA.

Vzhledem k tomu, že policie zrušila celou infrastrukturu, včetně serverů, návštěvníci platformy nyní na stránkách uvidí banner o zabavení od německého Spolkového kriminálního úřadu (Bundeskriminalamt, BKA).

Zdroj: Europol


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme