Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Německo obrací: ze svých sítí vyhodí Huawei, ať to stojí, co to stojí

Pavel Trousil 21.08.2023

Německo odstřihne z bezpečnostních důvodů Huawei od sítí "bez ohledu na náklady“. To je zásadní obrat oproti situaci před několika lety, kdy odmítalo nátlak USA na vyřazení Huawei ze svých telekomunikačních sítí s tím, že neexistují žádné důkazy o tom, že by tato společnost představovala bezpečnostní problém. Teď ji to bude stát dost peněz.

Německo je odhodláno odstranit ze svých telekomunikačních sítí všechny systémy, které by mohly představovat bezpečnostní hrozbu, bez ohledu na náklady. Německá spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová v rozhovoru pro deník Handelsblatt vyčetla síťovým operátorům, že nepostupují rychleji a nevyřazují z provozu zařízení od společností, které jsou považovány za potenciální bezpečnostní hrozby, včetně Huawei a ZTE.

"O rizicích se ví již dlouho," řekla. "Myslím si, že poskytovatelé měli dost času, aby se tomu přizpůsobili." Bez ohledu na náklady operátorů, jako je Deutsche Telekom, se budou podle ní muset odpojit všechny komponenty, u nichž by byly zjištěny bezpečnostní problémy. "Provozovatelé sítí budou muset jednat a komponenty demontovat."

To svědčí o dramatické změně postoje německé vlády k vnímané hrozbě, kterou představují technologické firmy z Číny. Ještě před čtyřmi lety Německo odmítalo vyřadit Huawei a spol. od svých telekomunikačních sítí. Přesvědčivé důkazy o hrozbě přitom nejsou ani nyní.

Náklady na provedení "rip and replace" v celé zemi budou značné. Zařízení Huawei údajně představuje zhruba 60 % vybavení německých 5G sítí. Začátkem tohoto měsíce se odhadovalo, že jen německého státního železničního operátora Deutsche Bahn bude politika rip and replace stát až 400 milionů eur (cca 9,6 miliardy Kč). Evropská komise, výkonný orgán EU, nicméně tlačí na všechny členské státy, aby ve svých sítích zakázaly jakékoli telekomunikační zařízení vyrobené čínskými společnostmi.

Evropský komisař Thierry Breton ve svém červnovém projevu uvedl, že Evropa si nemůže dovolit udržovat žádné kritické závislosti, které by se mohly stát zbraní. Uvedl, že neschopnost zemí EU vyloučit čínské vybavení ze svých sítí 5G "představuje velké bezpečnostní riziko a vystavuje kolektivní bezpečnost Unie, neboť pro EU vytváří velkou závislost a vážné zranitelnosti".

Společnost Huawei vydala následující prohlášení: "Vlády a příslušné bezpečnostní agentury běžně a pečlivě kontrolují zařízení Huawei podle přísných standardů kybernetické bezpečnosti. Nikdy nebyly předloženy žádné důkazy o tom, že by zařízení společnosti Huawei obsahovala zadní vrátka."

Zdroj : Handelsblatt, Spiegel, EU, The Register


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud