V rámci únorového dne záplat Microsoft uzavírá cekem 72 bezpečnostních mezer, z nichž pět je klasifikováno stupněm "kritická".
Celkový počet řešených zranitelností je vcelku v normě, v meziročním srovnání ale na začátku roku Microsoft řešil méně bezpečnostních aktualizací.
Dva problémy, záplatované v únoru, už kybernetičtí útočníci aktivně zneužívají. Jeden z nich obchází ochranu "SmartScreen", která je integrována do Windows jako součást antivirového skeneru Defender.
Uživatelé by měli kumulativní aktualizace, které jsou nyní k dispozici, instalovat včas a nezapomenout na restart Windows, aby nabyly svého účinku.
Microsoft uzavírá pět kritických zranitelností
Microsoft ale neposkytuje bezpečnostní záplaty pouze pro Windows. Součástí bezpečnostních aktualizací jsou i opravy pro další programy, ke kterým nejčastěji patří Office.
Přestože celkový počet dvaasedmdesáti řešených zranitelností není nikterak vysoký a pod dlouhodobým průměrem, bez povšimnutí bychom neměli nechat pětici kritických zranitelností – už jen kvůli jejich záplatování má smysl aktualizace instalovat.
Dalších 65 bezpečnostních problémů má stupeň rizika "důležité" a dva z nich jsou klasifikovány jako "středně závažné". Pozor: dvě zranitelnosti jsou už aktivně zneužívány útočníky.
Bylo by zbytečné propadat panice, nicméně doporučujeme s instalací připravených bezpečnostních aktualizací neotálet. Pokud z jakéhokoliv důvodu nespoléháte na automatiku funkce Windows Update a raději si záplaty stahujete a instalujete ručně, odpovídající balíky najdete v online katalogu Microsoftu. Stačí jen zadat vaši používanou verzi Windows a systém vám dohledá odpovídající instalační balík.
Raději připomínáme, že úspěšně instalované bezpečnostní aktualizace nabydou účinnosti až po restartu Windows. Teprve poté se aplikují a váš systém bude chráněný.
Zdroj: Microsoft, Bleeping Computer, Microsoft Update Catalog