Přejít k hlavnímu obsahu

NetObjects Fusion 10

redakce 01.11.2010

Při vytváření vlastních internetových stránek nemusíte napsat ani řádek zdrojového kódu – stačí když použijete editor z Chip DVD 11/10, pracující přímo s vizuální podobou stránek.

NetObjects Fusion 10, připravený v plné verzi na Chip DVD, patří mezi tzv. WYSIWYG (What You See Is What You Get) HTML editory, tedy aplikace, ve kterých vytváříte internetové stránky pomocí vizuálních nástrojů, aniž byste se jakkoliv starali o jejich zdrojový kód. NetObjects Fusion nabízí méně zkušeným uživatelům šablony a jednouché postupy, vedoucí k vytvoření perfektního webu. Těm zkušenějším pak poskytuje velkou volnost při úpravách stránek přesně podle individuálních požadavků a plánovaného určení webu. V NetObjects Fusion najdete také galerie Flash komponent a další užitečné nástroje na tvorbu stránek, které pak snadno nahrajete na webový server prostřednictvím vestavěného FTP klienta.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu NetObjects Fusion 10 pro použití bez funkčních a časových omezení. Instalovanou kopii programu stačí jen zaregistrovat na internetu a získat potřebné licenční číslo. Pro pokročilejší tvůrce webu se nabízí pořízení nejnovější verze NetObjects Fusion 11 s řadou vylepšení. Patří mezi ně například možnost použití technologie Ajax, včetně průvodce jejím využitím na webu, editor animací s časovou osou, správce obrázků s možnostmi jejich základních úprav předtím než je vložíte do stránky, nebo nástroje na vložení kalendáře, grafů či vlastního vyhledávače do stránek. Zájemci mohou v rámci této akce využít zvýhodněnou cenu   na nákup NetObjects Fusion 11.

 

Při prvním spuštění programu NetObjects Fusion vás uvítá průvodce nastavením. Prvním krokem je bezplatná registrace programu, kterou můžete sice přeskočit, ale pokud ji provedete, získáte přístup k dalším bezplatně použitelným nástrojům na webu výrobce. Stačí jen zadat jméno, příjmení a e-mailovou adresu. V následujícím kroku dostanete na výběr mezi spouštěním NetObjects Fusion s průvodcem tvorbou internetových stránek »Site Wizard« nebo bez něj. Pokud zvolíte tvorbu stránek s průvodcem, nabídne vám svoje tři jednoduché kroky hned po zavření okna s úvodním nastavením.

Nejdříve si můžete zvolit některou z desítek nabízených šablon grafického stylu a rozložení prvků stránek. Šablony vycházejí z klasické koncepce stránek s hlavní nabídkou na levé straně. Následuje výběr konkrétních podstránek, které na vašem novém webu chcete mít, a zároveň i stylu rozložení hlavních prvků na vytvářených stránkách. Jde především o počet sloupců s textem a umístění a počet obrázků či fotografií na stránkách. Každá ze stránek může mít individuální styl rozložení prvků. Posledním krokem průvodce je vyplnění základních informací (jméno, adresa, telefonní čísla atd.), které budou použity na kontaktní stránce webu. NetObjects Fusion následně vytvoří nový projekt stránek, se kterým můžete dále volně pracovat a celý web si doladit podle svých požadavků.

Struktura webu: V přehledně zobrazené struktuře lze stránky jednoduše přetahovat myší.
Struktura webu: V přehledně zobrazené struktuře lze stránky jednoduše přetahovat myší.

Vytváříme stránky

NetObjects Fusion nabízí přehledný pohled na stromovou strukturu stránek, v rámci které je možné jednotlivé stránky přesunovat prostým přetažením myší. Samozřejmě můžete libovolně přidávat i další stránky na jakékoli místo ve struktuře. K aktuální struktuře vygeneruje NetObjects Fusion automaticky i hlavní menu stránek se všemi navrženými úrovněmi.

Po kliknutí na konkrétní stránku ve struktuře se můžete pustit do úprav jejího obsahu. K tomu máte k dispozici náhled na design stránek, ve kterém lze upravovat její obsah (na záložce »Page Design«), náhled finální podoby stránky (»Page Preview«) a rovněž i editor zdrojového kódu (»HTML Source«). Zdrojový kód je zobrazen přehledně, včetně zvýraznění syntaxe, a proto se v něm snadno zorientujete. Stále samozřejmě platí, že pokud HTML právě neholdujete, nemusíte zdrojový kód vašich stránek vůbec řešit.

Editor stránek: Obsah stránek se upravuje ve vizuálním editoru, kde  vidíte výslednou podobu stránky.
Editor stránek: Obsah stránek se upravuje ve vizuálním editoru, kde vidíte výslednou podobu stránky.

V rámci úprav stránek můžete pracovat jak s grafickými prvky, tvořícími design šablony stránky, tak samozřejmě i prvky ze kterých se skládá její obsah. V NetObjects Fusion jsou připraveny funkce pro vkládání obrázků, textových bloků i návrh tabulek či formulářů. U všech stavebních bloků stránek můžete samozřejmě přesně nastavovat jejich rozměry, umístění, barvy a další důležité parametry. V nastavení textu se nabízí předvolby fontů, velikosti, zarovnání, zvýraznění nebo odsazení. Pomocí dalších funkcí pak můžete do stránek vkládat geometrické tvary, klikací mapy a samozřejmě i odkazy.

Připravena je i bohatá knihovna Flash objektů a efektů, volně použitelných na stránkách. Snadno si tak můžete vytvořit například Flash fotogalerii, prostou kombinací připraveného modulu a fotografií, nebo jednoduchý internetový obchod. Znalejší uživatelé mohou využit i funkce na propojení s databází, ze které se bude načítat obsah stránek.

Úprava stylů: Díky bohaté knihovně stylů a komponent je tvorba celého webu velmi snadná.
Úprava stylů: Díky bohaté knihovně stylů a komponent je tvorba celého webu velmi snadná.

Úprava stylů

Každá šablona si s sebou nese určitý styl designu bannerů, tlačítek a dalších navigačních prvků. Nic vám ovšem nebrání vytvořit si styl vlastní. Ke globálnímu, jednotnému formátování textů, odkazů, tabulek a dalších prvků používá NetObjects Fusion kaskádové CSS styly, které rovněž můžete volně upravovat. Pomocí obrovské nabídky stovek stylů v připravené knihovně pak lze upravovat i celkový vzhled použité šablony, včetně barev, stylu hlavního menu, textů a dalších součástí stránek. Celý web převedete do nového stylu jediným kliknutím myší.

Jdeme na web

Tvorba webu se samozřejmě neobejde bez průběžné kontroly vzhledu finálních stránek. Vedle jednotlivých stránek lze zobrazit i náhled celého webu a doladit tak všechny drobnosti před jeho publikováním.

Uložení na server: Program vygeneruje všechny součásti  a pomocí vestavěného FTP klienta je nahraje na webový server.
Uložení na server: Program vygeneruje všechny součásti a pomocí vestavěného FTP klienta je nahraje na webový server.

Rozpracovaný projekt umí NetObjects Fusion pochopitelně uložit pro pozdější dokončení nebo průběžné úpravy. Posledním krokem k publikování vlastních webových stránek na internetu je vygenerování nového webu z editoru NetObjects Fusion a umístění hotových stránek na webovém serveru. Pomocí vestavěného FTP klienta nahraje NetObjects Fusion všechny nové stránky na server vašeho webhostera. Ve spuštění vašeho nového webu vám pak již nic nebrání.

Uveřejněno na Chip DVD 11/10.
Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud