Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nežádoucí Kaspersky: antivirová aplikace má nově zákaz v Google Play

Jakub Fišer 07.10.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Společnost Kaspersky nemá na růžích ustláno. Může za to zejména to, že patří do zóny vlivu Ruské federace, kde má firma sídlo. Kyberbezpečnostní společnost čelí sankcím a zákazům a v neposlední řadě byla aplikace odstraněna z obchodu Google Play.

Kapitoly článku

Kaspersky má další flastr

V pátek informoval server Bleeping Computer o tom, že Google oficiálně vyřadil aplikace společnosti Kaspersky z Google Play. Zároveň došlo k blokaci vývojářských profilů jakkoliv propojených s ruskou kyberbezpečnostní firmou.

Dle hlášení uživatelů jde především o mobilní antivirus, VPN službu, správce hesel a lokalizační systém pro děti. V konkurenčním obchodě Apple App Store aplikace stále dostupné jsou, a to pod profilem Kaspersky Lab Switzerland. Totéž platí pro Huawei AppGallery, Galaxy Store nebo Xiaomi GetApps.

„Stahování a aktualizace produktů Kaspersky jsou v obchodě Google Play dočasně nedostupné. […] Společnost Kaspersky v současné době prověřuje okolnosti tohoto problému a zkoumá možná řešení, aby zajistila, že uživatelé jejích produktů budou moci pokračovat ve stahování a aktualizaci aplikací ze služby Google Play,“ uvádí oficiálně Kaspersky.

Mohlo by vás zajímat

Šmírácký antivirus?

Podle vyjádření Googlu byly aplikace odstraněny z preventivních důvodů kvůli varování Úřadu pro průmysl a bezpečnost amerického ministerstva obchodu. Bidenova administrativa v létě tohoto roku značně napomohla zákazu antivirové služby na území USA.

Kaspersky je kvůli svému ruskému původu označována za firmu úzce navázanou na Kreml. Existují i obavy z kybernetické špionáže, přestože k tomu oficiálně neexistují žádné důkazy. Firma se těmto obviněním brání a dlouhodobě odmítá, že by od ní jakkoliv vedla zadní vrátka k Putinově vládě.

Nicméně je třeba upozornit na to, že každá firma se sídlem v Rusku musí podléhat zákonům. Například federální zákon č. 374-FZ z roku 2016 ukládá firmám působícím v oblasti informačních technologií a telekomunikací povinnost uchovávat data o uživatelích a poskytovat je na vyžádání ruským bezpečnostním složkám, včetně FSB (ruské Federální bezpečnostní služby).

Zdroj: Bleeping Computer, Kaspersky


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme