Chip 01/2025: Sledování a rozpoznávání obličeje se staly všudypřítomnými a stejně jako u téměř všech digitálních technologií si na ně lidé rychle zvykli nebo přijali rizika, protože výhody využití převažují nad nevýhodami.
Klíčovým se zdá povolení, aby policie mohla využívat k rozpoznávání také fotografie z internetu; to by se týkalo i volně přístupných profilů na sociálních sítích. Kromě pachatelů by tak mělo být možné pomocí biometrických údajů a internetu identifikovat také svědky a oběti trestných činů a místo jejich pobytu.
Snahy v řadě evropských států, kterým nahrává zhoršující se bezpečnostní situace, se neomezují pouze na rozpoznávání obličeje: s odpovídajícím obrazovým a zvukovým materiálem by bylo možné porovnávat i další biometrické charakteristiky, jako jsou držení těla, chůze nebo hlas.
To také znamená, že lidé, kteří se chtějí před sledováním chránit například nošením obličejových roušek, slunečních brýlí a nízko přiléhajících čepic, budou rovněž „strojově čitelní“. Maska FFP-2 již ani nepředstavuje pro moderní rozpoznávání obličeje žádný problém. V době koronaviru byl k dispozici dostatek snímků, aby bylo možné trénovat umělou inteligenci na rozpoznávání osob pouze pomocí očí..
Pokud se chcete o této problematice a předpokládaném vývoji dozvědět víc, přečtěte si článek v lednovém Chipu. Je v prodeji od 18. prosince.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.