Pokud také nechápavě kroutíte hlavou nad novinkami Windows 11, mohl by vás zaujmout alternativní systém Zorin OS.
Plnou verzi programu je možné pořídit on-line prostřednictvím nákupu digitálního Chipu za 115 korun. Díky tomu získáte přístup k On-line DVD, kde najdete informace k programu a registraci licence. |
Ačkoli, nebo možná právě proto, že jsou Windows nejpoužívanějším operačním systémem, je s nimi mnoho uživatelů nespokojeno. Nabízí se otázka možného přechodu na Linux, ale mnohým se to zdá příliš složité. A zde přichází na scénu Zorin OS: Tato linuxová distribuce je považována za uživatelsky velmi přívětivou a nabízí atraktivní vzhled, který je velmi podobný Windows 11. Zejména bezplatná základní verze systému Zorin OS je naprosto dostačující pro každodenní použití v domácnosti. Přestože je Zorin OS vizuálně vytvořen podle vzoru Windows 11, v žádném případě se nejedná o pouhou kopii. Naopak, Zorin OS pouze využívá základní designové aspekty a logiku fungování operačního systému od Microsoftu. Ikony zase spíše připomínají systém Android, což dává smysl, protože Zorin OS nabízí i jednoduchou integraci androidových smartphonů do svého uživatelského rozhraní. Díky aplikaci Zorin Connect je možné smartphone se systémem Android připojit k počítači prostřednictvím vhodné aplikace. Díky tomu si můžete v počítači pohodlně prohlížet fotografie z mobilního telefonu, odpovídat na textové zprávy z počítače a vyměňovat si mezi zařízeními soubory. Grafické uživatelské rozhraní systému Zorin OS je také neustále vylepšováno. Kromě neustálého zvyšování výkonu nabízí systém Zorin OS také možnost automatického přepínání mezi světlým a tmavým režimem. Implementován byl také noční režim šetrný k očím s filtrem modrého světla. Instalace systému Zorin OS je docela snadná i pro nové uživatele a ten, kdo už někdy instaloval třeba Linux Mint nebo Ubuntu, nebude mít se Zorin OS také žádné problémy. Z pohledu bezpečnosti je Zorin OS odolný vůči běžnému malwaru pro Windows a navíc obsahuje firewall, který kontroluje kompletní síťovou komunikaci.
NA ZKOUŠKU: Zorin OS 17.3 můžete vyzkoušet bez jakékoliv přípravy a instalace. Chip DVD je připraven jako bootovací live disk se systémem Zorin OS 17. Takže stačí vložit DVD do mechaniky a nastartovat systém z něj. Pokud se vám systém bude zamlouvat, můžete ho následně pomocí odkazu z plochy snadno nainstalovat.
Registrace a instalace: Zorin OS 17.3 můžete spouštět ve virtuálním počítači bez instalace jako tzv. živý systém nebo instalovat zkušebně ve virtuálním počítači (např. ve VirtualBoxu) nebo jej můžete instalovat rovnou jako hlavní operační systém na pevný disk počítače. Nejprve stáhněte ISO obraz systému (3.5 GB) na pevný disk počítače.
Instalační USB flash disk: Pokud se rozhodnete pro instalaci do počítače, budete si nejprve muset vytvořit instalační USB flash disk. K tomu použijeme malý program Rufus. Ten se nijak neinstaluje, stačí jej pouze zkopírovat na pevný disk a spustit. Také jeho použití je velmi snadné. Připojte k počítači USB flash disk s kapacitou minimálně 4 GB a spusťte aplikaci Rufus. Jako »Zařízení« zvolte zmíněný USB flash disk, v nabídce »Schéma oddílu« ponechejte předvolbu »MBR schéma oddílu pro BIOS nebo UEFI«, souborový systém nechte na FAT32 a po kliknutí na tlačítko vedle předvolby »Obraz ISO« zvolte cestu k ISO obrazu se systémem Zorin OS. Vytvoření spouštěcího USB flash disku spustíte tlačítkem »Spustit«, přičemž vás Rufus informuje ještě o tom, že dojde ke smazání všech dat, které se na USB flash disku aktuálně nacházejí. Celý proces pak zabere několik minut.
Bootování: U většiny počítačů stačí při startu počítače mačkat klávesu [F8] nebo [F12], až se objeví seznam disků, ze kterých je možné počítač nabootovat. Zde vyberte svůj USB flash disk. Pokud tento postup nefunguje, je třeba vejít do nastavení BIOS a USB zařízení vybrat jako »First boot device«. Restartujte a dostaňte se tedy do BIOSu (většinou klávesou »Delete«, »F2«, »F10« nebo jiné, univerzální postup pro všechny typy BIOSů bohužel neexistuje) a přejděte do části nazvané »Boot«, »Boot order« nebo podobně. Zde by měl být vidět seznam všech zařízení, ze kterých můžete bootovat. Na první pozici přesuňte USB zařízení, změnu uložte a restartujete počítač.
Časově neomezená open-source verze operačního systému Zorin OS 17.3 včetně dostupných aktualizací. Vývojáři nabízejí k zakoupení rozšířenou verzi Zorin OS Ultimate, která boduje dalšími rozvrženími pracovní plochy a větší nabídkou aplikací a také předinstalovanými open source hrami. Získané peníze tvůrci investují do dalšího vývoje operačního systému Linux.
Open-source | Bez registrace | ČJ, AJ | Linux (64bit)
https://zorinos.com

Tvůrci Zorin OS míří především na uživatele Windows. A tomuto cíli přizpůsobili i jeho vzhled a ovládání. Takže nabídka Start i Průzkumník jsou obdobou slavných časů přehledných Windows 7 jen graficky upravených ve stylu Windows 10 nebo 11.

Jestliže Microsoft omezil možnost konfigurace nabídky Start, vývojáři Zorinu ji naopak otevřeli. Přizpůsobte si ovládání systému, třeba jak jste byli zvyklí z Windows 10.

Integrovaný browser Firefox je možné vyměnit za další nabízené alternativy. Nezapomeňte však na to, že browser je vstupní branou internetových útoků na vaše data a proto je pravidelně aktualizovaný prohlížeč nejlepší volbou.
Instalace Zorin OS na pevný disk počítače: Nabootujte počítač z vytvořeného USB flash disku nebo z Chip DVD a v úvodním okně Zorin OS si přepněte češtinu a tentokrát použijte tlačítko »Nainstalovat Zorin OS«. Dále si můžete změnit rozložení klávesnice a po kliknutí na »Pokračovat«. U notebooku, připojeného k internetu jen prostřednictvím Wi-Fi, zvolte síť a zadejte heslo pro připojení. V dalším kroku zvolte předvolbu »Nainstalovat software třetích stran pro grafické karty, Wi-Fi hardware a dodatečné formáty médií«. Během instalace budou staženy a použity i nejnovější aktualizace. Instalaci systému můžete spustit i pomocí ikony na ploše běžícího Zorin OS v live režimu. Jako hardwarové minimum bychom uvedli dvoujádrový procesor s 2 GB RAM a 10 GB volného místa na harddisku.
Zorin OS je založen na LTE (Long Time Support) verzi Ubuntu. Ta je považována za stabilnější, a jelikož je dlouhodobě podporována aktualizacemi, považuje se za standardní verzi tohoto Linuxu. Pro Zorin OS to má tu výhodu, že tento systém bude podporován 12 let až do roku 2036. Jako grafické uživatelské rozhraní používá Zorin OS 17 GNOME, ale vývojáři jej masivním způsobem přepracovali. Mezi předinstalovanými programy jsou základní grafické editory, nástroje a přehrávače videa a zvuku (DJ software, mediacentrum KODI, 3D Blender, videoeditor Kdenlive, vývojové prostředí Builder apod.), Libre Office, browser Chromium (doinstalovat lze samozřejmě i Firefox a další prohlížeče), potřebné čistící a systémové utility. Samostatnou kapitolou je pak možnost doinstalace klienta Steam a možnost hraní her z této herní platformy. Zorin OS nabízí podporu grafických karet (info) a využití 2D/3D technologií pro hardwarovou akceleraci hraní her. Další zajímavostí je předinstalovaný klient Wine (info), který umožňuje instalaci a spouštění programů pro Windows.