Chip 05/2025: Ve většině předchozích operací byly tyto systémy ovládány na dálku pomocí rádiových vln. Například v lednu 2020 při útoku na automobil íránského generála Sulejmáního vypálil střelu nepilotovaný letoun – dron MQ-9 Reaper – který vystartoval z Kataru, akci provedl poblíž letiště v Bagdádu, a byl operátory dálkově ovládaný ze základny v americké Nevadě.
Řízení operátorem může do budoucna nahradit autonomie. Výrobci a vývojáři se také zabývají tématy využití rojové inteligence i autonomního chování spolupracujících robotů. Stovky malých dronů mohou pro nepřítele představovat větší hrozbu než jeden velký, zvláště pokud by dokázaly operovat samostatně. Konstruktéři se proto snaží bojové stroje vybavit schopnostmi vnímání a navigace a také dovednostmi vyššího řádu, jako je koordinace s jinými samostatnými roboty – autonomními agenty.
V běžné praxi ukrajinské války je dohled operátora nezbytný a pokyny ke koordinaci se z centrály přenášejí pomocí rádiových vln. Jakým největším obtížím operátoři těchto strojů čelí?
Více se o zajímavém aktuálním tématu dozvíte v květnovém Chipu. Vydání 05/2025 je v prodeji od 23.4.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.