Přejít k hlavnímu obsahu

Nokia 701: Nokia chytá druhý dech

redakce 26.09.2011
info ikonka
Zdroj:

Nokia nechce ještě vyklidit pozice. Model 701 přichází možná trochu pozdě, ale určitě má co nabídnout. Nástupce velmi populární Nokie C7 přináší nový Symbian Belle a spoustu dalších novinek. Konečně i gigahertzový procesor.

Nokia dokazuje modelem 701, že ještě neřekla své poslední slovo. Nástup Androidu v letošním roce je skutečně drtivý. Navíc i nejvyšší vedení Nokie naznačilo, že budoucnost Symbianu není nijak růžová. Paradoxně se tak až ve chvíli, kdy už je konec tohoto operačního systému na dohled fanoušci dočkali vylepšení, na která čekali pořádně dlouho. Nokia 701 s novou verzí Symbian Belle je po delší době telefon z dílny Nokie, o kterém můžeme s čistým svědomím říct, že se opravdu povedl. Asi největším trumfem je podařený displej.

Nový verze Symbianu přináší několik vychytávek, které uživatelům rozhodně udělají radost. Trochu diskutabilní je nový vzhled ikonek, který známe už z předchozí verze Anna. Verze Belle už odstupuje od tradičního strukturovaného menu a všechny ikonky jsou nyní na jedné obrazovce. Pro staromilce ale možnost vytvářet si adresáře zůstává. Po vzoru Androidu dostal Symbian také novou horní lištu, kterou lze stáhnout z horního okraje. Zde lze snadno nastavit některé parametry.

Po delší době se do Nokie vrací i technologie NFC. U modelu 701 ale nepodporuje platební funkce a slouží pouze pro spojení přístrojů a příslušenství s podporou této technologie. Platební funkce budou k dispozici jen v modelu Nokia 600, což je možná trochu škoda. Ne všechno je pochopitelně dokonalé. Asi největším nedostatkem je přetrvávající absence automatického ostření. Konečně se Nokia rozhoupala k silnějšímu procesoru, uživatelské rozhraní je viditelně rychlejší než u předchozích modelů. Přesto rychlostí Nokia za konkurencí trochu zaostává.

Malá, tenká, pěkná

Nokia 701 nijak nezastírá, že se má stát nástupcem modelu C7, který se stal jednou z nejúspěšnějších nokií posledních let. Od svého předchůdce přebírá tvar oblázku, který telefonu poměrně sluší. Na výšku je 701 zhruba stejně velká jako N8, ovšem je také asi o polovinu tenčí. Přesné rozměry jsou 117 x 57 x 11 mm při zhruba 131 gramech váhy, což nejsou na dnešní poměry úplně špatné parametry. Ostatně na první pohled odlišit oba modely není úplně snadné, jen 701 dostala černý lesklý přední panel, který jí sluší.

Rozhodně ocenit musíme posun v dílenském zpracování. Nokia 701 se tentokráte výrobci povedla a na rozdíl od některých svých předchůdkyň nepřipomíná plastovou hračku. Dokonce i zadní kryt je kovový a 701 se tak blíží modelům řady E. Drobných designových změn se dočkalo hlavní tlačítko pod displejem. Na boku jsou kromě šoupátka sloužícího zamknutí displeje i tři tlačítka pro ovládání hlasitosti a aktivaci hlasového ovládání. Na rozdíl od modelu E7 máme k dispozici jak 8GB vestavěnou paměť, tak slot pro Micro SD kartu.

Telefon podporuje karty Micro SDHC, takže celkem můžete mít až 40 GB paměti, což není vůbec špatná hodnota. Trochu nepříjemné je, že (stejně jako u C7) je slot pro kartu umístěn pod baterií, takže pro výměnu karty musíte telefon vypnout. Stejně jako u N8 a některých dalších modelů, také Nokia 701 podporuje režim USB On-the-Go. Pomocí kabelu (CA-157 – není součástí dodávky) lze k telefonu připojit USB flash disk o téměř libovolné kapacitě. Předpokládáme, že stejně jako u N8 si telefon poradí také s klasickým pevným diskem, který má vlastní napájení.

Symbian Belle

Nokia 701 je prvním telefonem se Symbian Belle, ten přináší několik zajímavých vylepšení a novinek. Je otázka, jak je oceníte. Jednoznačně platí, že verzí Belle přijal Symbian logiku Androidu a vzdal se své původní struktury. Pro většinový trh je to zřejmě dobrá cesta, fanoušci Symbianu budou spíše na rozpacích. Pozitivně lze zhodnotit přidání stahovací roletky z horního okraje displeje. V ní si lze vypnout či naopak zapnout datové přenosy, wi-fi, Bluetooth a Tichý režim, stejně tak se v ní zobrazí i další stavové informace (síť, nepřečtené zprávy atp.) Tohle je Androidu skutečně hodně podobné, ale také docela praktické.

Poněkud více kontroverzní je zrušení původních submenu.  Belle už jsou všechny položky zobrazeny v základní úrovni. Jedinou výjimkou je menu Nastavení. Zmizelo tak například submenu Hry, Aplikace či Kancelář. Je pravda, že umístění aplikací do těchto složek někdy nebylo úplně logické. Na druhou stranu, nyní i bez toho, abyste si nějaké aplikace do telefonu přidali, čeká vás až 6 obrazovek a na nich najít žádanou aplikaci není vždy úplně snadné. Nakonec nezbude, než si často používané aplikace dát na plochu.

Ostatně i ta prošla několika úpravami. Především přibyla jedna obrazovka, takže nyní má uživatel k dispozici celkem čtyři. Padlo navíc striktní omezení rozměrů widgetů, takže vývojáři mají více volnosti. Zatím je ale nabídka širších či vyšších widgetů poměrně omezená, což je logicky dáno malou penetrací Belle mezi uživateli. Velmi dobře ale mohou vypadat oblíbené kontakty, které dostávají mnohem větší prostor. Celkově přehlednější se nám zdají i některá informační okna (např. stahování).

Displej se povedl

Asi jeden z největších trumfů, který (spolu s rychlejším procesorem) může Nokia 701 vytáhnout na konkurenci je displej. Nokia patřila vždy spíše k průměru, ovšem nový IPS TFT displej s LED podsvícením se skutečně povedl. Především čitelnost na slunci je jedna z nejlepších, jakou jsme zatím mohli u mobilních telefonů vidět. Z části se na tom určitě podílí právě LED podsvícení. Displej vás ale dostane vysokým jasem a kontrastem, takže se s telefonem opravdu příjemně pracuje.

Trochu mrzet může pouze 3,5“ úhlopříčka, která je dnes přece jen spíše podprůměrná. Totéž platí i o rozlišení 360 x 640 bodů. Jak již bylo řečeno, celková odezva nového uživatelského rozhraní je výrazně rychlejší než u starších modelů. Bohužel Symbian často trpí zpomalením v okamžiku, kdy si do telefonu přidáte více aplikací a paměť je více zaplněna. Stále totiž přetrvává neduh, že část aplikace se instaluje i do paměti telefonu, která se tak brzy zaplní. Naštěstí paměť telefonu je zvětšena na dvojnásobek (1 GB), což by také mělo pomoci.

Nokia zapracovala na zpřesnění dotykového ovládání. I když pořád máme drobné výhrady, posun ve srovnání s předchozími modely je značný. Velmi oceňujeme, že stále zůstává uživateli při zadávání znaků k dispozici jak QWERTZ klávesnice, tak klasická alfanumerická umožňující psát s pomocí T9. QWERTZ klávesnice je sice poměrně komfortní, ale klávesy jsou na displeji relativně malé, což může lidem s většími prsty dělat problém. Na rozdíl od části telefonů s Androidem navíc Nokia korektně odstraní diakritiku ze SMS, takže neplatíte zbytečně a můžete psát pěkně česky.

Práce i zábava

Asi největší novinkou v Symbian Belle a tedy i v Nokii 701 je podpora NFC. Nokia sice NFC chip měla už ve dvou svých starších modelech, ale s nimi trochu předběhla dobu. Paradoxní je, že když už se do NFC pouštějí ostatní, Nokii jakoby se nechtělo. V modelech 500, 700 a 701 tak NFC chip je, ale slouží pouze pro propojení s příslušenstvím, případně k výměně souborů mezi telefony. Nebude tedy k dispozici elektronická peněženka, která se mezitím v česku pomalu rozjíždí. Těžko říci, co za touhle strategií Nokie je. Pokud to má pomoci prodejům modelu 600, je to minimálně diskutabilní rozhodnutí.

Vše, co známe z původních verzí Symbianu zůstalo zachováno. Drobnými vylepšeními prošli klienti pro práci s e-maily. K dispozici je stále jak klient pro Microsoft Exchange, běžný klient IMAP či POP3 pošty. Některé základní služby už jsou předdefinovány, takže se nemusíte zdržovat s nastavením. V porovnání se Symbian Anna jsou e-mailoví klienti v Nokii 701 stabilnější a spolehlivější.

Totéž ostatně platí také o webovém prohlížeči, který má pár vylepšení vedoucích k příjemnějšímu ovládání. Výhodou Nokie je, že její prohlížeč podporuje Flash, takže si můžete bez větších problémů přehrát například videa z internetových stránek. Celkově na nás vestavěný prohlížeč udělal poměrně dobrý dojem a používat Operu už není až tak úplně nutné, snad jen kvůli kompresi přenesených dat. I když pořizovat si Nokii 701 bez datového tarifu by byla škoda. Ostatně Nokia 701 nabídne kompletní paletu možností, pokud jde o možnosti připojení k internetu. Kromě již zmíněného wi-fi (normy b/g/n) jsou k dispozici i rychlá mobilní data v podobě HSDPA (14,4 Mb/s) a HSUPA (5,76 Mb/s).

Velkým zklamáním byl pro nás fotoaparát. Absence automatického ostření je bohužel velkým handicapem. A tak ačkoli telefon slibuje 8MPx fotoaparát, výsledky jsou doslova tristní. Snímkům úplně chybí ostrost a kresba je také hodně podprůměrná. Fotky se tak (s určitým sebezapřením) hodí maximálně pro nahrávání na Facebook či poslaní MMS. Pokud chcete telefonem i fotit, rozhodně zvolte jiný model.

Tak jako u všech novějších modelů, také u Nokie 701 je k dispozici bezplatná navigace nyní už pod názvem Nokia Maps. Dlužno dodat, že během léta přišly nové verze některých map a také přibily některé země (zejména Afrika a Asie), takže nyní už celý balík nenacpete do 8GB vestavěné paměti. Ideálně tak je potřeba mapy nahrát na paměťovou kartu. Jinak je ale nejnovější verze Map poměrně blízko jednoúčelovým navigacím a i v režimu off-line se dají dobře používat. Jediné, co bez přístupu k internetu nepracuje příliš dobře, je vyhledávání.

Příjemným překvapením pro nás byla výdrž baterie. V telefonu najdeme 1 300mAh baterii (BL-5K), která by měla podle údajů výrobce vydržet zhruba 551 hodin v režimu stand-by, 17 hodin hovoru, případně 71 hodin přehrávání hudby. Téměř dvou týdnů ve stand-by se nám rozhodně dosáhnout nepodařilo, jinak se ale zdá, že 701 by měla být o něco úspornější než třeba N8. Při mírném používání vydržela 3 až 4 dny, při intenzivnějším minimálně dva dny. To považujeme za velmi slušné.

Cena poměrně vysoko

Musíme přiznat, že na nás celkově Nokia 701 udělala velmi dobrý dojem. Je jasné, že nejnáročnější uživatelé budou zřejmě čekat raději na N9 s novou verzí operačního systému Maemo, případně na Nokie s Windows Phone 7. Na druhou stranu, nový verze Symbianu je určitě krokem kupředu a telefon ve výbavě nabídne prakticky vše, co bychom mohli od telefonu vyšší střední třídy očekávat. Asi jen těžko najdeme funkci, která mu vyloženě chybí. Škoda jen, že některé věci jsou pořád trochu nedotažené.

Jinak se ale jedná o telefon s příjemnými rozměry, slušnou výdrží baterie a také velmi dobrým dílenským zpracováním, což u Nokie poslední dobou nebylo úplně pravidlem. Velkou pochvalu si pak výrobce zaslouží za opravdu velmi dobrý displej, který telefonu rozhodně přidá několik bodíků navíc. Otázkou je, jestli cena přes 9 tisíc korun není pro českého zákazníka příliš vysoká. Přece jen, na trhu jsou telefony s Androidem i za třetinu této ceny (byť s výrazně horší výbavou) a Nokia už pozici prémiové značky přece jen částečně ztratila. Navíc Nokia 701 ani nemá ambice být novým špičkovým modelem, na to jsou tu další kandidáti.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme