Páteční oznámení Nokie je až neuvěřitelné: dosud vedoucí výrobce zhruba s 30 % trhu chytrých telefonů (podle toho, čí čísla vezmete), jenž je ziskový, jen ne tolik co kdysi, se rozhodl zbavit se vlastní softwarové platformy. S ní pustí na pracovní trh až tisíce kvalifikovaných vývojářů — v době, kdy trh chytrých mobilních zařízení roste o 70 % ročně a po takových lidech je poptávka.
Možná se tak děje na přání některých klíčových akcionářů Nokie, kteří chtějí zvýšit ziskovost. Nebo možná investovali jak do Microsoftu, tak do Nokie. Koncem ledna přinesl Kauppalehti zprávu, že Stephen Elop byl jmenován na nátlak amerických investorů. Ještě týden před jeho jmenováním se zdálo jistým, že příštím CEO bude Anssi Vanjoki, do té doby výkonný viceprezident Nokie. Ten po jmenování Elopa ihned rezignoval.
Elop tvrdí, že Microsoft byl jako partner vybrán i proto, že nabídl více peněz než Google: z Microsoftu nazpátek do Nokie prý potečou miliardy na podporu marketingu i vývoje nových telefonů. Snad Microsoft doufá v zisky z aplikačního obchodu a z reklam ve vyhledávání a v mapách…
Přestože opravdu málokdo v tomto spojení vidí jako vítěze Nokii, mnozí je mají za velké vítězství Microsoftu, který tak prosadil Windows Phone 7. Ale vážně — začnou se zařízení s tímto systémem prodávat o tolik lépe jen proto, že na nich bude logo Nokia?
Jednou z hlavních slabin Nokie byla nízká akceschopnost ve srovnání s dravými a rychlými Asijci. Vyléčí ji z toho snad závislost na Microsoftu? Samsung a HTC dávají do svých nejlepších modelů Android a vědí proč: oba výrobci mají z minulosti se spoluprací s Microsoftem i s jeho předchozími Windows Mobile bohatou zkušenost…
Přes všechno ujišťování o jisté omezené budoucnosti pro Symbian se zevnitř Nokie proslýchá, že Symbian už bude jen udržován. Ostatně bude postupně klesat na modely nižší, které nejsou pro prodej aplikací zajímavé. A na systému MeeGo se Nokia bude nadále podílet víceméně jen symbolicky.
Zklamala tím hlavně Intel. Tomu na MeeGo záleží; potřeboval by ho rozjet jako platformu proto, aby měl odbyt pro mobilní procesory Atom, kterými se zatím nedokázal prosadit proti britskému ARM, jehož procesory jsou nyní jádrem takřka všech široce užívaných mobilních systémů na čipu, iPady a iPhony počínaje. MeeGo je navržen jako pokročilý mobilní systém a mohl by být i v netboocích nebo v tabletech, jenže kdo si ho nyní vezme za svůj?
Radovat se mohou v HP. Nemohli načasovat uvedení webOS lépe — spousta vývojářů pro Symbian a MeeGo (pro prostředí Qt) se nyní cítí zrazena a bude se rozhlížet, kam a kudy dále.
Klidněji spát mohou nakonec i v Applu. Pokud snad do pátku hrozilo, že se Nokia zmátoří a uvede na trh něco, co by mohlo soutěžit s iPhonem, teď už to asi nehrozí.
Google sice prý stál o to, aby si Nokia vybrala Android, ale spojení Microsoftu a Nokie ho navzdory přání Elopa a Ballmera příliš neohrozí. Svým otevřeným přístupem k Androidu a k zástupu nejrozmanitějších výrobců hraje totiž jinou hru.
Pro tisíce finských vývojářů z Nokie nebude snadné uplatnit se ve Finsku. Někteří budou musit odhodit finskou ostýchavost a vydat se do světa — do Silicon Valley, do Waterloo v Ontariu, možná i do Jižní Koreje. Jiní skončí v menších finských společnostech, a možná tam budou pracovat na tom, aby z některé z nich vyrostla příští Nokia. Jakási Aava Mobile Oy prý nabírá a pracuje na něčem s MeeGo…