Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nokia v pátek skočí do studené vody

redakce 09.02.2011

Údajná uniklá řeč Stephena Elopa naznačuje, co se v pátek dozvíme oficiálně.

Na veřejnost unikla řeč Stephena Elopa, šéfa Nokie, kterou prý pronesl minulý čtvrtek k zaměstnancům, a posléze byl její přepis umístěn na intranet Nokie. Plný text si můžete přečíst na konci článku v Engadget (který ji má za memo, ale to je jen nepodstatná nepřesnost).

Smyslem řeči je zjevně vybudit podporu a pochopení pro drastické změny z nutnosti, které Stephen Elop ohlásí tohoto pátku veřejně. Řeč začíná příměrem k muži, který se probudil na hořící ropné platformě a má několik vteřin na to, aby skočil třicet metrů hluboko do ledových vln severního Atlantiku, nemá‑li uhořet. A tak v té mimořádné chvíli učiní, co by jinak neučinil, a skočí. (Posléze je zachráněn, a tedy přežije.)

Uniklý přepis podrobně a kriticky rozebírá nezávislý poradce Tomi T. Ahonen, jenž nevěří, že řeč je pravá, neboť skutečný CEO Nokie by se v ní prý nemohl dopustit tolika faktických chyb a opomenutí (podle Ahonena). Prý to musil napsat nějaký americký analytik, který je obeznámen s Nokií jen zvenčí, a ještě zpoza oceánu. Obáváme se, že Tomi si příliš idealizuje běžné CEO a nedoceňuje to, že Stephen Elop přišel do Nokie teprve před několika měsíci, a to skutečně z Ameriky — z Microsoftu (kde pracoval dva roky a devět měsíců, a předtím na několika jiných místech).

Údajná řeč zdůrazňuje, že Nokia v posledních letech zaspala několik trendů. A jakkoli se Tomi snaží přesvědčit, že věcně nezaspala, zůstává skutečností, že v očích zákazníků ji předběhli jiní.

Řeč také podotýká, že Nokia zatím soutěžila jednotlivými modely proti modelům, zatímco jde o souboj „ekosystémů“.

Jakkoli má Nokia ještě stále výbornou pozici na trhu v číslech absolutních, zůstává pravdou, že už víceméně na žádném trhu není tím, kdo vypouští horké novinky, nýbrž se jen snaží dohánět inovaci konkurence.

Jakkoli by podle Tomiho bylo zdaleka nejlepší zůstat a vydržet u MeeGo, obáváme se, že Stephen Elop vrhne v pátek Nokii do studené vody Windows Phone 7.

A možná nejen to. Jeden pesimista v diskusi předvídá, že Stephen Elop zastaví mnohý vývoj a výzkum, rychle vrhne na trh telefony s WP7, prodá některé „zbytné“ části firmy, propustí řadu lidí, a za dva, tři roky se z vykuchané, ale dočasně ziskovější Nokie vítězně odebere zase o dům dál. Dozvíme se v pátek.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme