Přejít k hlavnímu obsahu

Nová generace hybridních pevných disků

redakce 11.11.2010

Hybridní pevné disky kombinují výhody superrychlých SSD disků s magnetickými plotnami HHD disků, takže nabízejí rychlost i dostatečný prostor pro ukládání dat.

Pevné disky se od flash disků liší snad ve všech ohledech. SSD (Solid State Drive) disky jsou extrémně rychlé, jejich úložný prostor je však bohužel velice drahý. 500 GB úložného prostoru na SSD disku stojí v současné době cca 30 000 Kč. Klasický magnetický pevný disk (HDD) je na druhou stranu levný a disponuje větším prostorem, než jaký dokáže většina uživatelů smysluplně využít. Jeho nevýhodou je však nižší rychlost, která bývá brzdou celého systému. Zajímavé spojení toho nejlepšího z obou technologií představují hybridní pevné disky (H-HDD), které disponují dostatečným úložným prostorem, vysokou přenosovou rychlostí sekce, ve které je uložen operační systém a nejdůležitější aplikace, a navíc jsou k dostání za dostupnou cenu.

 

Nápad, na kterém jsou hybridní disky založeny, je poměrně starý a poprvé jsme se s ním mohli setkat už v době uvedení systému Windows Vista, který zavedl funkci ReadyDrive, jež měla sloužit k urychlení činnosti operačního systému prostřednictvím využití USB flash disků (viz vložený článek).

Uvedením disku Momentus XT přinesla společnost Seagate na trh první 2,5“ pevný disk s hybridní technologií, který za cenu okolo 3 000 Kč nabízí 500 GB úložného prostoru a přitom pracuje rychleji než klasické notebookové pevné disky. Kapacita magnetických ploten dosahuje nominální hodnoty 500 GB, disk je ale zároveň vybaven 4GB flashovou pamětí, která pracuje s nejpoužívanějšími daty mnohem rychleji, než kdyby je systém načítal z magnetické vrstvy ploten pevného disku. Toto řešení je ideální hlavně pro notebooky, protože právě do přenosných počítačů se vejde pouze jeden interní pevný disk, a nemohou tedy (jako stolní počítače) kombinovat plnohodnotný SSD disk s menší kapacitou v podobě disku systémového s druhým, samostatným magnetickým diskem pro ukládání dat.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud