Čínské obchody nabízejí nepřeberné množství levného zboží: diskutabilní je jeho kvalita a často i bezpečnost
Online obchody, které nabízejí především levné zboží, byly kritizovány za nabídku a prodej potenciálně nebezpečných výrobků. Týká se to především silného čínského tandemu Temu a AliExpress, který si našel i v Česku spoustu příznivců. Evropská komise dokonce nedávno proti Temu zahájila soudní řízení.
V čase vrcholící vánoční nákupní sezóny, přesně 13. prosince 2024, vstoupí v platnost nové evropské nařízení. Zpřísní požadavky na bezpečnost výrobků. Co budou nová pravidla znamenat pro spotřebitele a jaké změny můžeme očekávat?
Prosincové nařízení Evropské komise: snahou je zajistit větší bezpečnost výrobků
Obecným nařízením o bezpečnosti výrobků (GPSR – General Product Safety Regulation) chce Evropská komise přizpůsobit pravidla pro bezpečnost výrobků změnám, které se udály v průběhu nejnovějšího rozvoje technologií. Jde především o digitální transformaci a globalizované dodavatelské řetězce.
Spotřebitelé by měli mít možnost spolehnout se na to, že dostanou bezpečné výrobky, a to bez ohledu na místo jejich původu a formu nákupu, ať už v kamenném obchodu či online.
Cílem nového nařízení je poskytnout spotřebitelům větší bezpečnost a transparentnost při nákupu. Výrobky prodávané v EU budou muset splňovat přísnější bezpečnostní požadavky. Mělo by být také snazší vysledovat nebezpečné výrobky a koordinovat jejich případné stahování z trhu.
Nařízení se budou vztahovat na téměř všechny spotřebitelské výrobky, prodávané na trzích Evropské unie, pokud neexistují specifičtější předpisy o bezpečnosti výrobků. Ty by jinak měly přednost. Výjimku tvoří například potraviny, léky a některé další specifické kategorie produktů, které podléhají ještě přísnějším podmínkám.
Výrobci musejí například provádět interní analýzu rizik pro každý výrobek a připravovat technickou dokumentaci, která musí být uchovávána po dobu nejméně deseti let. Novinkou je, že zvláštní povinnosti mají také provozovatelé online tržišť.
Nová pravidla pro provozovatele obchodů
Maloobchodníci budou muset zkontrolovat, zda výrobci nebo dovozci splňují platné bezpečnostní požadavky. V případě zjištění závady, ohrožující bezpečnost, musejí zákazníkům nabídnout funkční proces vrácení zboží. V případě stažení výrobku z trhu nebo bezpečnostního varování musí být možné rychlé informování dotčených spotřebitelů.
Porušení nových předpisů může být potrestáno pokutou nebo zákazem prodeje rizikového zboží. Právní experti ale nové nařízení kritizují a označují jej jako další překážku, která zatěžuje zejména malé internetové prodejce.
Na druhou stranu pro maloobchodníky ze třetích zemí nejsou práva dosud vymahatelná. A provozovatelům velkých prodejních tržišť, jako je Temu, Shein, nebo AliExpress, bude velmi pravděpodobně lhostejné, zda je prodávané zboží v souladu s předpisy EU, či nikoliv.
Zdroj: Commission Europa, InCompliance