Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nová verze AuditPro 8 přistihne flákače při činu

redakce 11.11.2014

Nová verze monitorovacího softwaru může upozornit, pokud zaměstnanec stráví aktivně na Facebooku třicet minut, stáhne do počítače nelegální software anebo si na soukromé USB nahraje firemní data…

Zatímco doposud dostával zaměstnavatel přehledy o využívání pracovního času zaměstnanců na firemních počítačích až s několikahodinovým odstupem, s novou verzí monitorovacího softwaru AuditPro 8 bude moci na jejich nevhodné chování díky okamžitým notifikacím reagovat bezprostředně. Zaměstnanec, který na svém firemním počítači tráví příliš mnoho času na stránkách, které nesouvisejí s jeho pracovní činností, stahuje zakázaný obsah či hraje hry, tak může být svým nadřízeným „odhalen v přímém přenosu“ ještě s otevřenou inkriminovanou stránkou.

Cílem monitorování ve valné většině firem nejsou zaměstnanci, kteří se čas od času podívají do soukromé pošty či prolétnou, co je nového ve zpravodajství. V praxi inovovanou funkci zaměstnavatel využije nejspíše u notorických flákačů, kteří inklinují ke zneužívání firemních technologií pro svoje soukromé účely. „Zaměstnavatel si u monitorovacího softwaru například může nastavit, aby byl informován v případě, že některý ze zaměstnanců tráví aktivně na vybraných webových stránkách, typicky sociálních sítích, více než půl hodiny. Jakmile někdo překročí tuto lhůtu, může jeho nadřízený zasáhnout a upozornit zaměstnance, že je jeho výkon sledován a obrátit tak jeho pozornost zpět k práci,“ popisuje možnosti monitorovacího softwaru Martin Hnízdil, AuditPro manažer ze společnosti truconneXion, která původní auditovací software AuditPro vyvíjí a prodává.

S okamžitým avízem proti škůdcům a stahovačům nelegálního obsahu

Ještě nebezpečnější kategorii než flákači představují zaměstnanci, u nichž hrozí nebezpečí, že do firemních zařízení a sítí zavlečou nedovolený obsah typu nelegální software a vystaví firmu v případě kontroly postihu. „S ohledem na to, že důkazní břemeno nese zaměstnavatel, je na místě, když manažer na základě upozornění na aktuálně probíhající nekalé aktivity zakročí rázně a chytí stahovače doslova za ruku,“ upozorňuje Martin Hnízdil, manažer společnosti truconneXion. Funkce okamžitých notifikací a varování je užitečná zejména u zaměstnanců, kteří jsou na odchodu z firmy či mají v úmyslu svého zaměstnavatele poškodit, ať už formou odcizení firemních dat či zavlečením nelegálního softwaru. V těchto případech vždy hrozí nebezpečí z prodlení a čas hraje roli v zdokumentování a jednoznačném prokázání viníka.

Chytrý mobil lze hlídat také

Nová verze softwaru AuditPro dává firmám přehled i o využití mobilních zařízení – mobilních telefonů a tabletů. Mezi šest nejčastějších aktivit mrhání pracovního času zaměstnanců na internetu patří komunikování na sociálních sítích, sledování soukromého e-maily, využívání online komunikátorů typu Skype, prohlížení zpravodajských serverů a multimédií, nakupování online a hraní her. Tím, že s mobilními zařízeními lze všechny tyto z hlediska zaměstnavatele rozptylující aktivity snadno provádět, představují mobilní telefony aktuálně nejslabší článek také z hlediska zneužívání pracovního času zaměstnanců.

„Monitoring a zabezpečení mobilních zařízení je ve firmách na vzestupu, zájem o tyto služby ročně vzrostl o 15 procent. Problematická je kontrola u soukromých zařízení, jež zaměstnanci v souladu s trendem BYOD využívají pro pracovní činnost. Doporučujeme proto zaměstnavatelům, aby možnost kontroly soukromých zařízení včas začlenili do firemních směrnic,“ uzavírá Martin Hnizdil, AuditPro manažer ze společnosti truconneXion.

Předávání monitorovaných informací v reálném čase formou alertů a notifikací je jedním z více než 150 vylepšení, které nová verze nejrozšířenějšího monitorovacího softwaru AuditPro s pořadovým číslem 8 prodělala od předchozí verze z roku 2012. Program AuditPro je aktuálně k dispozici v sedmi jazykových verzích a klientská báze představuje více než jednom milion prodaných licencí v České republice, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a Rusku.

2015-01-auditpro8-notifikace-nahled


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud