Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nová verze nástroje rodičovské kontroly

redakce 15.06.2011

Společnost McAfee oznamuje vylepšení svého nástroje rodičovské kontroly McAfee Family Protection. Dětem by nová verze měla zajistit ochranu před on-line hrozbami, aniž by současně zbytečně omezovala jejich práci s Internetem.

Funkce zahrnují například nastavení podle věku, filtrace internetových televizí, hudby a on-line her, integraci s vyhledávači, podporu pro vzdálená zařízení, pravidelný informace (zprávy) pomocí e-mailu. Nástroj McAfee Family Protection získal řadu ocenění, mj. se umístil na 1. místě v testu Evropské komise, který posuzoval celkem 29 nástrojů tohoto typu.

Nové funkce nástroje McAfee Family Protection zahrnují:   

 •     Nastavení podle věku. Vhodnost určitého obsahu je relativní, liší se podle toho, zda jde např. o malé dítě nebo dospívajícího.
 •     Filtrace internetových televizí, hudby a on-line her. Rodiče mohou nyní snadno nastavit rating, z něhož vyplyne, k jakému typu tohoto obsahu bude mít dítě přístup.
 •     Integrace s vyhledávači. Největší vyhledávače umožňují z výsledků vyhledávání odfiltrovat explicitní obsah „pro dospělé“. Nástroj McAfee Family Protection tuto funkci automaticky zapne, zabrání jejímu vypnutí a navíc zaznamenává historii vyhledávání.
 •     Podpora pro vzdálená zařízení. Rodiče mohou měnit nastavení aplikace na domácím počítači, i když zrovna nejsou doma.
 •     Pravidelný report pomocí e-mailu. Rodiče mohou pravidelně a automaticky získávat hlavní informace o činnosti svých dětí na Internetu, což jim následně může pomoci
 • v diskusi s dětmi o tom, jak se chovat on-line.


Aplikace McAfee Family Protection nabízí mj. další klíčové funkce   

 •     Blokování webu umožňuje rodičům zvolit nastavení 35 kategorií, podle nichž se pak dítěti zabrání v přístupu na stránky s nevhodným obsahem.
 •     Brání obcházení filtračních nástrojů (např. může znemožnit používání proxy serverů a dalších nástrojů anonymizace).
 •     Ochrana před nebezpečnými programy. Dětem lze zabránit instalovat do počítače nové programy nebo odstranit ty stávající, které představují riziko infekce malwarem (např. nástroje pro sdílení souborů).
 •     Monitoring aplikací instant messaging. Rodiče mají přístup k záznamům veškeré konverzace.
 •     Omezení času. Rodiče mohou stanovit délku doby, kterou jejich děti tráví on-line, např. nastavit dny a hodiny, kdy budou mít děti přístup k Internetu.
 •     Blokování e-mailu. Lze nastavit, k jakým adresám mohou mít děti přístup, a u těchto adres blokovat e-maily z neznámých zdrojů.
 •     Včasné varování. Rodiče mohou dostat ihned e-mail nebo jiný typ upozornění, pokud systém zjistí, že dítě provádí nějakou spornou a potenciálně nežádoucí aktivitu.
 •     Filtrování sociálních sítí. Tato funkce by měla dětem zabránit, aby na sociálních sítích zveřejňovaly důvěrné informace. Rodiče mohou přednastavit, jaké typy informací pokládají za důvěrné (např. adresa bydliště, telefonní číslo apod.).
 •     Filtrování YouTube. Tato funkce zablokuje přístup k nežádoucímu videoobsahu, ale přitom nezakáže službu YouTube jako celek.


Průzkum organizovaný Evropskou unií
Již v roce 2008 používalo v ČR Internet 84 % dětí a mladistvých (58 % ve věku 6-10 let, 94 % ve věku 11-14 let a 97 % ve věku 15-17 let). ČR byla z hlediska míry on-line hrozeb těmto skupinám zařazena do skupiny vysoce rizikových zemí. Toto dělení ovšem nekopíruje např. hranici mezi západní, střední a východní Evropou, protože ve skupině vysoce rizikových zemí se nachází také Velká Británie, Island, Nizozemí a Norsko. V ČR se ovšem málo používají softwarové nástroje rodičovské kontroly a rodiče méně sledují internetovou činnost svých dětí, zčásti i proto, že mnohdy nemají sami s Internetem dostatek zkušeností. Relativně malý trh navíc omezuje množství vhodného obsahu pro děti, který by byl vytvářen v češtině.

Podrobnější informace o nástrojích rodičovské kontroly společnosti McAfee najdete na webu http://home.mcafee.com/Store/family-protection


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud