Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nové Atomy pro smartphony

Pavel Trousil 25.02.2014

Prezidentka společnosti Intel Renee Jamesová představila na MWC dva 64bitové procesory Intel Atom, komunikační platformu postavenou na standardu LTE-Advanced a rovněž oznámila uzavření víceletých smluv se společnostmi Lenovo, ASUS a Foxconn.

intel-logo1-nahled

Intel představil nový procesor Intel Atom Z3480 („Merrifield”) taktovaný na 2,13 GHz. Tento procesor nabízí kombinaci výkonu a dlouhé životnosti baterie. Je přitom určen pro chytré telefony a tablety postavené na platformě Android. Tento SoC je připraven na 64bitový provoz.

intel-silvermont-nahled

Nový procesor je postaven na 22nm mikroarchitektuře Intel Silvermont a je vybaven grafickým jádrem PowerVR Series Graphics IP dodávaným společností Imagination Technologies. Je také určen pro jednoduché spárování s platformou Intel XMM 7160 LTE. Merrifield je vůbec prvním SoC Intel Atom vybavený novou technologií Intel Integrated Sensor Solution, která dokáže spravovat data ze senzorů, čímž udržuje aplikace v kontextovém povědomí i v režimu nízké spotřeby. Intel očekává, že první zařízení Merrifield od různých výrobců se na trhu začnou objevovat počátkem druhého čtvrtletí.

Renee Jamesová podotkla, že všechny procesory Intel Atom jsou dnes 64bitové. „64bitový provoz se přesouvá od stolních počítačů do mobilních zařízení,” konstatovala doslova a dodala: „Intel 64bitové výpočetní technice dobře rozumí a jsme jedinou společností, která aktuálně dodává 64bitové procesory podporující různé operační systémy a schopné podporovat i 64bitový Android, až bude uveden na trh.” Intel rovněž nabídl 64bitová jádra pro všechny operační systémy, takže zákazníci, kteří si vybrali Intel Atom, již disponují základem pro 64bitový provoz, který jim bude k dispozici, jakmile se operační systém a aplikace objeví.

intel-renee-james-nahled

Intel rovněž zveřejnil detaily nového 64bitového procesoru Intel Atom, kódově označovaného „Moorefield”. Ten je určen pro zařízení očekávaná ve druhé polovině roku. Moorefield a přidává dvě další jádra architektury Intel (IA), pracuje na frekvenci 2,3 GHz, má rozšířené GPU a podporuje rychlejší paměti. Moorefield je optimalizován pro novou LTE platformu Intel XMM 7260, kterou společnost rovněž představila.

Intel XMM 7260 nabízí možnost agregace operátorů (jeden čip podporuje až 23 kombinací), rychlostí kategorie 6 a podporu pro TDD LTE a TD-SCDMA. Na Mobilním světovém kongresu Intel demonstroval, že právě díky agregaci operátorů dosáhne platforma 7260 při vrcholné rychlosti 6 souběžného stahování dat rychlostí 300 Mbps a jejich odesílání rychlostí 50 Mbps.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud