Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nové funkce v prohlížeči Chrome: šetrnější práce s pamětí a režim čtení obsahu

Jiří Palyza 06.06.2023

Pro uživatele Chromu máme dobrou zprávu. Nejpoužívanější prohlížeč získává nové funkce. Mezi nimi je například přepracovaný režim čtení a vylepšení se dočkal i šetřič paměti, který uspává neaktivní karty.

Kapitoly článku

Režim čtení pro svůj prohlížeč Google oznámil už březnu. Nyní se konečně objevil i ve verzi pro stolní počítače v beta verzi Chrome 115. Na jaře novinka nevzbudila nijak velké nadšení, a to především z toho důvodu, že režim byl k dispozici pouze v postranním panelu. Ke škodě věci si tuto vlastnost přenáší i do svého vydání pro nejširší uživatelskou obec.

Režim čtení je v zásadě fixován na stejném místě, kde také najdete záložky a seznam četby. Všechny otravné reklamy, které se na webu přehrávají v obsahu, který si chcete nerušeně přečíst, budou stále viditelné v hlavním zobrazovacím panelu. Pro režim čtení je lepší sáhnout po jiném prohlížeči nebo rozšíření, ale pokud jste zvědaví a tato funkce se vám prozatím nezobrazuje, můžete si ji zapnou v experimentálním režimu nastavením příznaku: chrome://flags/#read-anything.

Nejnovější verze Chromu 115 také nabídne intuitivnější šetřič paměti

chrome115-memorysaver

Šetřič paměti by se v internetovém prohlížeči měl postarat o uspání neaktivních karet, a tím výrazně šetřit především paměťové nároky. Ve verzi 115 dostane detailnější možnosti nastavení spolu s grafickým zobrazením celkové paměťové úspory po opětovné aktivaci uspané karty. | Zdroj: Chrome

Google se snaží změnit pověst Chromu jako velkého paměťového žrouta a neúnavně proti tomu bojuje. Vývojářům se už podařilo vylepšit správu prostředků. Jednou z největších změn v prohlížeči v desktopové verzi je zavedení funkce Memory Saver (šetření paměti), která automaticky přesouvá neaktivní karty na SSD nebo pevný disk. Všimnete si toho až když se k odložené kartě vracíte, protože se musí znovu načíst z režimu hlubokého spánku.

Z hlediska vylepšení uživatelského rozhraní Google ve verzi 115 testuje dvě možnosti. Tou první je vylepšení nastavení a přístupu k detailům, ke kterým se dostanete po opětovné aktivaci hibernované karty.

Množství ušetřené paměti po dobu, kdy byla konkrétní karta neaktivní, se bude zobrazovat v grafice. Připomíná ukazatel rychlosti ve vozidle. Kromě toho vývojáři Google experimentují s tím, že oblíbené ikony neaktivních karet budou blednout a splývat s pozadím, aby byly vizuálně výrazněji odlišeny od aktivních ikon.

Zdroj: Android Police


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme