Na velkém monitoru se pracuje pohodlněji, rychleji a přesněji. Při volbě správné úhlopříčky je ale dobré kromě finančních a prostorových možností zvážit i rozlišení. V nabídce dnes najdeme dostupné 27“ monitory s Full HD rozlišením, vhodné hlavně pro uživatele pracující s textovými dokumenty, kteří potřebují dobře vidět i na drobné detaily, případně mají horší zrak. Na plochu těchto monitorů se pohodlně vejdou dvě dokumentová okna a dost místa zbude i na potřebné lišty. Se stejnou úhlopříčkou se prodávají i monitory s vyšším rozlišením 2 560×1 440 bodů, které doporučujeme spíš ostrozrakým uživatelům, kteří kromě textových dokumentů pracují i s programy vyžadujícími větší množství otevřených nástrojových panelů. Z praktického hlediska jsou pro takto vysoké rozlišení ideální modely s 30– až 32“ úhlopříčkou, které se dnes již dají sehnat za rozumné peníze a „utáhne“ je i většina moderních notebooků s integrovanou grafikou.
Za poslední dva měsíce nám do testlabu dorazily „na návštěvu“ i první tři monitory s ještě vyšším, tzv. UHD 4K rozlišením (3 840×2 160 bodů). Ačkoliv se na plochu těchto monitorů vejde ohromné množství obrazových informací, můžeme je zatím doporučit jen úzké skupině uživatelů, a to ještě s řadou výhrad. Vzhledem k tomu, že srovnávat v rámci jedné kategorie zařízení s takto rozdílnými parametry by nebylo fér, rozhodli jsme se pro tentokrát do srovnávací výsledkové tabulky zařadit pouze 27“ monitory s rozlišením 2 560×1 440 bodů. Vzájemné porovnání 30“ a větších monitorů, respektive monitorů s UHD 4K rozlišením ještě o pár měsíců odložíme, dokud jich na trhu nebude více.
Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 10/2014 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, které vychází 19. září 2014.