Přejít k hlavnímu obsahu

Nové standardy pro novou dobu: Lenovo představilo chytrá cloudová řešení pro firmy

redakce 30.09.2020

Práce na dálku už zdaleka není výsadou specifických pracovních pozic pro zkušené odborníky, ale nový standard – a nic nenapovídá tomu, že by se to v nejbližší době mělo změnit. Lenovo nyní představilo sadu řešení, která pomohou snáze pracovat na dálku nejen samotným pracovníkům, ale také firmám.

Lenovo, konkrétně její divize Data Center Group (DCG), představila nová vylepšení pro hyperkonvergovanou architekturu (HCI) a novinky v rámci své cloudové služby Lenovo Cloud Services. Řešení jsou vhodná i pro české prostředí, kde se vyskytují spíše menší a střední firmy.

Virtuální plocha skrze hyperkonvergovanou infrastrukturu představuje jedno z nejpopulárnějších řešení práce na dálku v posledních letech; těžko najít lepší příležitost pro rozvoj technologie než současnou pandemii, která ochromila řadu pracovišť.

Není čas na experimenty, stabilita a obnovení běžného režimu hraje prim

Společnosti nemají prostor na to experimentovat a dlouze hledat, jaké řešení by jim mohlo vyhovovat – potřebují hlavně rychle obnovit alespoň základní efektivitu tak, aby dokázaly složitou dobu přežít a nepohltila je silnější, agilnější konkurence.

Novinky, které Lenovo představilo, tomu odpovídají – jsou použitelná prakticky ihned, bez většího nastavování a složité administrace. Cloudové prostředí nabídne jednodušší systém aktualizací, snadnou škálovatelnost a platební model založený na reálné spotřebě.

„Naše strategie vstříc novému, chytřejšímu ‚normálnu‘ spočívá v modernizaci datacenter a boření bariér, které v rámci digitalizace dnes mnohé firmy stále pociťují,“ popsal Kamran Amini, viceprezident a generální manažer sekce Server Storage and Software Defined Infrastructure v Lenovo DCG.

Firemní agilita nadevše

Mezi představenými novinkami nalezneme především tři klíčové služby.

ThinkAgile HX pohání procesory AMD EPYC a na fungování služby se podílí také Nutanix, větší hráč na cloudovém trhu. ThinkAgile umožňuje zákazníkům využívat virtuální plochy mnohem efektivněji, na až 50 % méně serverech, což představuje značnou úsporu. Stejně tak lepší klasické i grafické procesory zvyšují reálný výkon, který je pro účely virtualizace důležitý. Software Nutanixu zase dává zákazníkům flexibilitu ve chvíli, kdy se teprve chystají do světa cloudu proniknout nebo ve chvíli, kdy chtějí využívat více cloudových služeb v jednu chvíli – tzv. multicloud.

Podobně nazvaná služba ThinkAgile MX pro Azure Stack je určena pro hybridní cloudovou infrastrukturu. Tu preferují zákazníci, pro které je cloud novinka, nebo ti, kteří si chtějí uchovat alespoň částečnou přístupnost k fyzickým serverovnám. Partnerem Lenova je zde samozřejmě Microsoft, jehož Azure Stack z vylepšení profituje nejvíce. Jednoduchá administrátorská konzole má za cíl zlepšit uživatelskou zkušenosti a snadno modernizovat kompletní infrastrukturu.

A poslední ze série ThinkAgile novinek, ThinkAgile VX, vznikla ve spolupráci s VMwarem. Jak toto spojení napovídá, toto řešení je určeno firmám vyžadující agilitu a využívající u nás populárního databázového systému SAP HANA. Správa vSAN prostředí se tak značně zjednoduší díky integraci Lenovo XClarity softwaru do nové sady nástrojů vSphere Lifecycle Manager.

Nové standardy pro novou dobu

Spolu s těmito produkty Lenovo představilo službu OEM ON DEMAND. Program dává partnerům (nezávislým poskytovatelům softwaru) možnost nabízet integrovanou IT infrastrukturu třetím stranám skrze svou značku, zatímco Lenovo poskytne platformu ThinkSystem a své zkušenosti v oblasti výroby a dodavatelských řetězců. Ve spolupráci s Diamanti v souvislosti s tím Lenovo ohlásilo vznik řešení Diamanti SR630, poháněné ThinkSystem servery. Diamanti se specializuje na Kubernetes a jeho hladkou integraci do podnikového prostředí. Kontejnerizace aplikací je dnes nezbytností, obzvláště ve zmíněných hybridních cloudových prostředích.

Součástí toho je také změna našich pracovních návyků. Studie od analytických společností, kupříkladu ManpowerGroup, jasně říkají, že velká část zaměstnanců si na nový způsob práce vcelku zvykla – pokud je alespoň trochu možná, je práce z domova příjemná a umožňuje pracovníkům lépe kombinovat rodinný, osobní a pracovní život.

Šance na transformaci

Pandemie nemusí představovat jen problémy, nýbrž také příležitost. Firmy, které nestihly digitalizaci včas, mají nyní jedinečnou možnost zpoždění dohnat. Možností je k tomu dostatek a zákazníci v rámci transformace určité prohřešky umožní, protože různá opatření proti koronaviru ovlivnila mnoho zemí světa, a tudíž i dodavatelské řetězce společností.

Nouze také není o nové zaměstnance – pracovní trh stagnuje, místy se propouští, náklady se zvyšují, takže na obsazení pozice dnes není takový problém nalézt kvalifikovaného, zkušeného pracovníka (tedy, jak kde – systémového administrátora budete dost těžko hledat i dnes). A to už je argument hodný ke zvážení.

Česko nastoupilo na globální vlnu digitalizace poměrně pozdě, takže celá řada podniků různých velikostí zde stále ještě teprve objevuje možnosti, který jim cloud a hyperkonvergovaná architektura může nabídnout. Lenovo si pro implementaci novinek na zjednodušení správy cloudu nemohlo vybrat lepší dobu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud