Přejít k hlavnímu obsahu

TEST: Honor MagicBook 14, lákadlo pro zákazníky zohledňující cenu

Michal Bareš 04.06.2020

Honor MagicBook 14 nabízí kvalitu, vysoký výkon, dlouhou výdrž na baterii a perfektní zpracování. To vše za atraktivní cenu.

Honor je u nás známější svými telefony a mobilními doplňky, než výrobou notebooků, ale to se s příchodem nové řady MagicBook mění. Stejně jako u smartphonů a chytrých hodinek totiž i notebooky MagicBook nabízí vynikající kvalitu za atraktivní cenu. 

Honor MagicBook 14 je z hardwarového hlediska téměř stejný jako sesterský notebook Huawei MateBook D 14 AMD (který se u nás ale prakticky neprodává) a jeho klávesnice a hliníkové šasi nezapře inspiraci Macbooky. Na druhou stranu má řadu originálních prvků a některé funkce mu může závidět mnohem dražší konkurence. Tím se dostáváme k ceně, která je s ohledem na výkon, zpracování a výdrž na baterii, opravdu velmi zajímavá. Notebook s vynikajícím výpočetním a slušným herním výkonem, prakticky desetihodinovou výdrží na baterii, bezrámečkovým 14” displejem a hmotností necelých 1 400 gramů se prodává za 15 990 Kč.

Výbava a konstrukce

Základem notebooku se stal loňský 12nm procesor AMD Ryzen 5 3500U (2,1-3,7 GHz) s celkem osmi výpočetními vlákny a integrovanou grafikou Radeon Vega 8, který se v šasi podařilo dobře uchladit a výkonově převyšuje devátou generaci procesorů Core i5-8265U. Radeon Vega 8 se výkonem vyrovná grafice Nvidia MX250, takže na ní lze solidně provozovat i náročnější hry ve Full HD a se staženými detaily. V prodeji bude u 14” verze MagicBooku pouze jedna konfigurace s 8 GB RAM a 256GB NVMe SSD. Ten pochází od Samsungu a naměřili jsme mu výborné průměrné rychlosti čtení (2 429,4 MB/s) a zápisu (1 463,8 MB/s). V námi testovaném předprodejním modelu byl SSD disk rozdělen na systémovou (80 GB) a datovou (142 GB) část, což se už dnes moc nevidí a u SSD to nemá praktický význam.  RAM je integrovaná do základní desky a kapacitu nelze zvýšit, SSD lze snadno vyměnit za větší a spodní kryt notebooku je jednoduše odmontovatelný. Žebroví chladiče CPU je po sejmutí spodního krytu volně přístupné, takže se bude snadno čistit a snadná bude i potenciální výměna 56Wh baterie. Z konstrukčního hlediska čistý a jednoduchý počítač s dobrou spravovatelností.

Klávesnice s ukrytou kamerou

Chiclet klávesnice MagicBooku si bere inspiraci od Applu, ale kdo koneckonců ne. Důležitější je, že se na ní dobře píše. Během testu jsme na notebooku napsali pár desítek tisíc znaků a prostorné klávesy s nízkým zdvihem a přesnou odezvou chválíme. Rozložení kláves je jednoduché a logické, levý i pravý Shift má dobrou délku, stejně jako Backspace a Enter. Specialitou je falešná klávesa mezi tlačítky F6 a F7, který skrývá vyskakující kameru. Někdo může namítat, že pohled příliš nízko umístěné kamery je méně shovívavý vůči uživateli, ale chcete-li mít bezrámečkový displej, musíte udělaty kompromis. Nám se hlavně líbilo, že má uživatel naprostou vládu nad kamerou a může si být jist, že jí nikdo nepovolaný na dálku nezneužije. Klávesnice je samozřejmě podsvícená, není ale odolná proti prolití vodou a námi testovaný kus neměl české popisky. V prodeji by ale měly být notebooky s českou diakritikou. Pod klávesnicí je velký beztlačítkový touchpad s vynikající odezvou. Další specialitou Honoru MagicBook 14 je snímač otisků prstů, integrovaný do vypínače, umístěného prakticky bokem napravo od klávesnice. Čtečka funguje rychle a přesně.

Displej: ve své třídě paráda

14” IPS displej má matný nedotykový povrch a Full HD rozlišení. Hlavně je ale roztažen prakticky úplně do stran, horní a boční rámečky mají tloušťku jen 4 mm, takže Honor MagicBook patří v kategorii 14” zařízení k nejmenším. V laboratoři jsme displeji naměřili příjemné hodnoty maximální svítivosti (271 cd/m2) i šachovnicového kontrastu (191:1). Displej pokrývá barevný rozsah 65 % prostoru sRGB a 49 % prostoru Adobe. Celkově tento displej hodnotíme jako výborný a na svou cenovou kategorii nadstandardní. Zobrazovací panel lze položit o 180 °.

Výkon a výdrž

magicbook

MagicBook lze prostřednictvím konektoru USB-C i napájet.

Přestože Honor MagicBook používá “loňský” model procesoru AMD Ryzen, z hlediska výkonu má tento stroj sil na rozdávání. V testu Cinebench R15 jsme 662 bodů, což je o třetinu vyšší výsledek než u procesorů Intel Core i5-1035G1. Při kancelářské práci i při přehrávání videa je notebook naprosto tichý, při běhu náročných benchmarků se samozřejmě ventilátor začne ozývat, ale ani tehdy není rušivě hlučný. Výborného výsledku 3 840 bodů dosáhl notebook i v testu PCMark 10. 

Vysoký výkon se v tomto případě podařilo skloubit s dlouhou výdrží na baterii. 56Wh akumulátor dokáže notebook při práci s kancelářskými aplikacemi pohánět přes deset hodin. V testu online sledování videa jsme bez minuty dosáhli deseti hodin a v benchmarku PCMark 8 jsme naměřili minimální výdrž na úrovni šesti až sedmi hodin. 

Napájení notebooku probíhá přes USB-C konektor, za pomoci dodávaného 65W adaptéru. Ten je se svými 155 gramy další pozoruhodností notebooku. Vypadá totiž jako jen lehce přerostlá klasická nabíječka na smartphony a jako taková také díky USB-C konektoru poslouží i na cestách, takže majitel může nechat druhou nabíječku doma. Oceňujeme i rychlé dobíjení.

Další specialita: Honor Magic-Link 2.0

Napravo od touchpadu se nachází NFC čip, pomocí kterého lze s notebookem snadno spárovat chytrý telefon, sdílet jeho obrazovku a snadno přenášet mezi oběma zařízeními data a dokumenty. Tuto veskrze praktickou funkci ale ocení jen majitelé telefonů Huawei a Honor se systéme EMUI 10. Kéž by podobné řešení s univerzální funkčností pro jakýkoliv mobil s Androidem měl každý notebook s Windows 10.

Cenové ústupky: USB-C 2.0

Vzhledem k atraktivní ceně nelze vyčítat určité ústupky, ale je jich jen pár. USB-C konektor sice slouží pro nabíjení i přenos dat, ale pracuje jen na standardu 2.0, takže datové přenosy jsou pomalejší a hlavně nepodporuje přenos videosignálu na externí monitor. Ten lze připojit přes plnohodnotný HDMI port, vedle kterého je na notebooku ještě dvojice USB-A konektorů (3.1 a 2.0) a 3,5mm audiozdířka. Wi-Fi adaptér je ve verzi 802.11ac. 256GB úložného prostoru není mnoho, ale použitý SSD je příjemně rychlý. 

Technická data

CPU / RAM AMD Ryzen 5 3500U, 2,1 GHz / 4+4 / 8 GB
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 14" / 1 920 x 1 080 / IPS / matný / nedotykový
Grafika AMD Radeon Vega 8
SSD / HDD / ODD 256 GB / - / -
Výbava HDMI, USB-A 3.1, USB-A 2.0, USB-C 2.0 (PD), NFC, audio, čtečka otisků prstů, webcam, Wi-Fi 802.11ac, BT
PCMark 10 3 840 bodů
PCMark 8 Home 3 564 bodů / 5:54 h:m
PCMark 8 Work 4 589 bodů / 6:48 h:m
3DMark SD / Cinebench R15 8 343 / 662 bodů
Rozměry a hmotnost 321 x 213 x 15,9 mm, 1 366 g
Cena 15 990 Kč
CHIP výborný (1,5)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme