Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Huawei Mate 50 Pro

Michal Bareš 17.10.2022

Měli jsme možnost otestovat žhavou novinku v podobě smartphonu Huawei Mate 50 Pro. Jeho předchůdci vždy patřily k tomu nejlepšímu na trhu, a to se ani v této generaci nezměnilo.

Nové modely řady Huawei Mate jsme každý rok napjatě očekávali a dokud ještě mohla tato firma používat služby společnosti Google, patřily novinky řady Mate Pro k nejlepším třem telefonům světa. Vždy přinášely zajímavé inovace a kombinovaly skvělou výbavu, prvotřídní výkon s dlouhou výdrží na baterii a famózními fotografiemi, s jejichž laděním pomáhala Huawei společnost Leica. K absolutní špičce patří i nejnovější Huawei Mate 50 Pro, který právě dorazil na český trh.

Výborné hodnocení získal Mate 50 Pro ve všech testovaných kritériích, body ovšem stále ztrácí za absenci podpory mobilních služeb Google kvůli které nelze stahovat aplikace z Obchodu Play, uživatelé ale mají k dispozici obchod AppGallery s integrovaným vyhledávačem Petal Search, který nabízí s jednoduchou automatickou instalací. Nabídka aplikací AppGallery je stále lepší, kromě podpory většiny u nás operujících bank jsme v ní tentokrát našli všechny potřebné testovací aplikace. Aplikace od Googlu lze používat v podobě zkratky do prohlížeče, takže uživatelé mohou mít k dispozici například YouTube nebo Gmail. Existuje i možnost instalace služby Gspace, pomocí které lze používat i aplikace jako Uber nebo Teams, které vyžadují přímou spolupráci se službami Google. 

V této barvě s veganskou kůží na zádech se u nás (zatím) prodávat nebude, ale jinak je Huawei Mate 50 Pro fešák, zdroj: Chip

V této barvě s veganskou kůží na zádech se u nás (zatím) prodávat nebude, ale jinak je Huawei Mate 50 Pro fešák, zdroj: Chip

Z hardwarového hlediska je Huawei Mate 50 Pro téměř dokonalý. Designově navazuje na minulé modely, displej je zaoblený směrem do stran, vypínač má typické červené zbarvení a na zádech je kruh s objektivy fotoaparátů. Fotografický kruh vypadá trochu jinak než u předchozích modelů Mate 30 Pro a Mate 40 Pro, jednotlivé objektivy už nekryje jednolité sklo, ale každý má své oddělené sklo. Oproti loňskému modelu je Mate 50 Pro o trochu širší, ale je i o 10 gramů lehčí a přitom má větší 4 700mAh baterii. 

Prémiové materiály jsou samozřejmostí. Okolo těla je kovový rám, námi testovaná verze má skleněná černá záda s poměrně lesklým povrchem, na kterém ale zůstávají otisky prstů jen minimálně. Atraktivnější verze s vyšší kapacitou úložiště a oranžovými zády vyrobenými z veganské kůže, která podle nás lépe drží v ruce a méně klouže, se u nás prozatím prodávat nebude.  

O výkon se tentokrát stará procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 v kombinaci s 8 GB RAM a 256GB úložištěm. Výsledky benchmarků patří k nejlepším a jsou srovnatelné s vlajkovými loděmi konkurence. Telefon jsme používali i v praktickém provozu a ještě víc než benchmarkový výkon se nám líbila v prostředí EMUI plynulost pohybu a přecházení mezi aplikacemi. Grafika Adreno 730 zajišťuje nekompromisní plynulost nejnáročnějších her při maximálních detailech. V testu 3DMark Wild Life Extreme jsme naměřili 2 778 bodů a v test GFX-Bench dokonce 105 FPS, stejný výsledek jako u Applu iPhone 14 Pro Max. Test Geekbench vykázal pro tento typ procesoru odpovídající hodnotu 4 054 bodů v Multi Core režimu. 

p-20221014-161309

Huawei Mate 50 Pro má perfektní OLED displej se 120Hz frekvencí a vysokou svítivostí, zdroj: Chip

Naprosto špičkový je použitý 6,74” OLED displej s až 120Hz obnovovací frekvencí a 300Hz snímkováním dotykové vrstvy. Jak jsme již řekli, na krajích je lehce zahnutý, na horní a spodní straně je rovný. Uprostřed horní strany najdeme výrazný modul selfie kamery a snímačů obličeje, který může svými rozměry někomu vadit, ale mi jej oceňujeme, hlavně s ohledem na to, že dokáže bezpečně a rychle rozpoznat obličej uživatele i v naprosté tmě, takto dokonale tu umí kromě Mate jen iPhone.

Displej s jemným rozlišením 2 616 x 1 212 bodů má o něco menší jemnost než Mate 40 Pro (428 ppi oproti 458 ppi), ale nabízí vysokou svítivost, díky které je perfektně čitelný i na přímém světle, přičemž při minimálním jasu lze se zařízením pohodlně pracovat i v naprosté tmě. Obraz je díky zvýšené obnovovací frekvenci 120 Hz příjemně plynulý. Prvotřídní je i 100% pokrytí barevného prostoru DCI-P3 (HDR), standardní barevný prostor RGB pokrývá z více než 150 procent. Díky lokálnímu stmívání je displej ideální pro přehrávání HDR filmů nebo her. Obrazovku lze samosřejmě přepnout do tmavého režimu, upravovat sytost barev i vyvážení bílé. 

Výdrž na baterii je solidní, ale nijak zázračná. S baterií o kapacitě 4 700mAh vydržel telefon s napevno nastavenou standardní 60Hz obnovovací frekvencí v testu PCMark výdrže 15 hodin a 17 minut, v automatickém režimu obnovovací frekvence se ve stejném testu výdrž zkrátila o hodinu. V praktickém provozu jsme neměli s telefonem problém vydržet v případě potřeby den, noc a další den. Díky rychlému 66W dobíjení lze energii na celý den dobít za několik minut, za prvních 30 minut dobíjení se doplní na cca 80 procent, kompletní doplnění energie z 0 na 100 procent baterie zabere 41 minut. Telefon lze navíc kdykoliv snadno dobít z bezdrátové nabíječky, a to až 50W výkonem, takto silné nabíječky jsou dnes běžně k sehnání. Jako bezdrátová nabíječka ale může posloužit samotný telefon. Díky schopnosti reverzního bezdrátového dobíjení je tak snadno možné doplnit energii bezdrátovým sluchátkům nebo jiné drobné elektronice. 

Tělo telefonu má vysokou odolnost vůči vodě a prachu na úrovni IP68, součástí výbavy je 66W nabíječka s USB-C kabelem i základní průhledný kryt. Povrch displeje pokrývá již z továrny ochranná fólie. USB-C konektor přenáší data rychlým standardem USB 3.1, což je praktické při přenášení větších datových objemů, například fotografií nebo videa. S ohledem na embargo si musí Mate 50 Pro vystačit s 4G verzí procesoru Snapdragon 8+ Gen1, podpora 5G chybí. Při příjmu LTE dat ale pracuje rychlostí až 2 500 Mb/s a podporuje moderní Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2, součástí výbavy je také NFC. Nechybí slot pro rozšíření interní paměti, ovšem využít lze pouze maximálně 256 GB a špatně dostupné NM karty. 3,5mm audiokonektor chybí, čtečka otisků prstů je integrována do displeje a funguje přesně, ve většině případů jsme na ni ale nemuseli téměř sáhnout, protože kamera snímající obličej funguje v jakékoliv situaci bezvadně. 

Zatímco konkurence se většinou snaží výstupek s objektivy zadních fotoaparátů co nejlépe zamaskovat, Huawei je u řady Mate používá jako designový odlišující prvek. Umístění bloku zadních kamer uprostřed horní části smartphonu je navíc praktické, protože při fotografování do něj nezasahují prsty objímající telefon.

img-20221016-220248

Huawei Mate 50 Pro, noční snímek. Zdroj: Chip

Zadní blok se skládá ze čtyřech snímačů, hlavního 50Mpx fotoaparátu se specialitou v podobě proměnlivé clony v rozsahu f/1.4-f/4.0 s laserovým ostřením a optickou stabilizací. Proměnlivá clona je mechanická a její chod lze regulovat v deseti krocích. Variabilní clona slouží k lepšímu a realističtějšímu řízení bokeh efektu a podle našich zkušeností funguje perfektně. 50Mpx RYYB snímač pořizuje za denního světla perfektní a detailní snímky, kterým není vůbec co vytknout. Problémy nemá ani s podvečerním a večerním focením, snímky památek nebo osvětlených ulic, stejně jako západů slunce, záběry jsou prokreslené, šum je redukován umělou inteligencí, ale velmi dobře, ke ztrátě detailů nedochází. Čistě noční fotografie mají stejně jako u předchozích modelů schopnost prohlédnout tmu a vytáhnout z ní předměty pouhým okem neviditelné, ale vytváření záběru v takové tmě zabere dvě až tři sekundy a bez stativu je snímek vždy trochu rozmazaný a nelze počítat s velkými detaily. Každopádně snímky pořizované hlavním fotoaparátem patří k absolutní smartphonové špičce. 

3apulnasobny-zoom

Huawei Mate 50 Pro, 10násobný zoom. Zdroj: Chip

Vedle hlavního snímače nás nejvíc zaujal 64Mpx teleobjektiv s 3,5násobným optickým přiblížením a světelností f/3.5, který dokáže produkovat i 10násobné zvětšení kombinované optikou a digitálním přiblížením. aximálně pak telefon nabízí až 100x zoom. Kvalita snímků s 3,5násobným zvětšením je perfektní, ovšem za horšího světla vykazují jemný šum a oproti hlavnímu fotoaparátu i určitý barevný posun. 100přiblížení je spíše informativní, pokud potřebujete přečíst SPZ nějakého auta, ale oceňujeme výbornou stabilizaci fotoaparátu i při maximálním přiblížení.

100nasobny-zoom

Huawei Mate 50 Pro, 100násobné zvětšení. Zdroj: Chip

Třetím zadním snímačem je 13Mpx ultraširokoúhlý snímač se 120° záběrem, světelností f/2.2 a digitální stabilizací. Je vhodný hlavně pro denní fotografování, ale nezalekne se ani interiéru, večerní a noční snímky stačí pro prohlížení na displeji mobilu, ale na monitoru jsou zde již patrné ztráty detailů i šum. Za čtvrtým kruhem objektivů se skrývá snímač okolního světla a dále jsou zde ještě kanálový multispektrální senzor a laserové ostření. 

3apulnasobny-zoom

Huawei Mate 50 Pro: 3,5násobné zvětšení. Zdroj: Chip

Ve výrazném předním bloku se nachází 13Mpx selfie kamera s variabilním ultraširokoúhlým snímačem a 3D ToF snímač, který slouží k měření hloubky i pro autorizaci uživatele 3D mapou obličeje. Kvalita selfie snímků i videa jsou prvotřídní.

mate-50-pro-bokeh

Huawei Mate 50 Pro zvládá perfektní rozlišení osoby a pozadí. Zdroj: Chip

Při praktickém fotografování jsme občas zaznamenali divné chování fotoaparátu, rychlé střídání barev, občas výrazné přepálení světlých ploch a například nás překvapilo, že fotoaparát nezvládl vyfotografovat měsíc tak, aby na něm byly viditelné moře a krátery, čímž se minulé telefony Huawei rády prezentovaly a chlubily. Telefon jsme ale měli na test s raným firmwarem 13.0.0.126 a očekáváme, že ještě dojde k jeho aktualizaci. 

 

Technická data

Displej (úhlopříčka / rozlišení)   6,74" / 2 616 x 1 212 / OLED / 120Hz

CPU / GPU / RAM                       Snapdragon 8+ Gen1 / Adreno 730 / 8 GB

Výbava                                            2x nanoSIM (hybridní s NM Card), Wi-Fi 6, LTE 2 500 Mb/s, USB-C (3.1), BT 5.2, NFC, 50+60+13+ToF / 13 Mpx + 3D, 4 700 mAh, indukční dobíjení, IP68, snímač otisků prstů v displeji

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG)               256 GB (225,7 GB) / ano / ano

PCMark 3.0 10 847 bodů / 15:17 h:m

3DMark WLE / GFX-Bench                                     2 778 bodů / 105 FPS

Operační systém                         Android 12 s EMUI 13

Rozměry a hmotnost                   162 x 76 x 9-11,5 mm, 205 g

Cena                 31 999 Kč

CHIP výborný (1,3)

 

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme