Na rozdíl od klasických pevných disků nemusíte, nebo přesněji řečeno neměli byste defragmentovat. Proto můžete tuto funkci operačního systému zakázat.
Provedete to tak, že otevřete okno »Tento počítač«, a to například kliknutím na ikonu počítače nebo stiskem kombinace [Windows] + [E]. Klikněte pravým tlačítkem na SSD disk a vyberte »Vlastnosti«. V záložce »Nástroje« najděte nástroj »Defragmentovat…« a klikněte na něj. V okně »Deragmentace disku« klikněte v pravém horním rohu na ikonu »Konfigurovat plán«. Následně je potřeba kliknout na »Vybrat disky…«, kde můžete specifikovat, které disky se mají v zadaném čase defragmentovat. Odstraňte zatržítko u disků a potvrďte tuto volbu pomocí »OK«.
Dokonce i funkce prefetch, která předem připravuje soubory potřebné pro start operačního systému Windows a tím start zrychluje, je v případě SSD disků zbytečná. Vypnete ji následujícím způsobem. Použijte klávesovou zkratku [Windows] + [R] a do řádku »Otevřít« napište příkaz »regedit« a povolte start nástroje »Editor registru«. Zde vyhledejte cestu »HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSession ManagerMemory ManagementPrefetch Parameters«. Po dvojím kliknutí na položku »Enable Prefetcher« změňte hodnotu na »0« a potvrďte změnu pomocí »OK«.
Probouzí-li se počítač z režimu hibernace, dochází k častým zápisům na SSD disk, což má z dlouhodobého hlediska vliv na jeho životnost. Proto pokud máte v počítači SSD disk, neměli byste používat režim hibernace, ale raději ho úplně vypínat. Dostaňte se do příkazového řádku tak, že po stisku kombinace kláves [Windows] + [R] do řádku »Otevřít« napíšete příkaz »cmd«. Do příkazového řádku napište »powercfg-H off« a příkaz odešlete pomocí [Enter]. Tím režim hibernace zakážete. Mimochodem, vymazáním souboru » hyberfil.sys« z kořenového adresáře, do kterého se ukládá obsah operační paměti při hibernaci, si uvolníte na disku poměrně dost prostoru.