Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pokud končíte s Windows, máme pro vás tip: nejoblíbenější Linux vstupuje do roku 2023 s novou verzí

Jiří Palyza 18.01.2023

MX Linux patří dlouhodobě k nejstahovanějším linuxovým distribucím a mezi uživateli si získal oblibu díky své stabilitě a nenáročnosti. Do roku 2023 vstupuje s aktualizací na verzi 21.3.

Kapitoly článku

Dlouhodobé statistiky platformy Distrowatch.com ukazují, že MX Linux je dokonce celosvětově nejstahovanější linuxovou distribucí. Linux Mint i Ubuntu se ve statistikách objevují také, stabilně mezi TOP 5, ale ne úplně na špici.

MX Linux: tenký desktop, solidní základ a nízké nároky na zdroje

mxlinux1

Pracovní plocha Xfce působí skromně. | Zdroj: MX Linux

Ve srovnání s jinými desktopovými operačními systémy je MX Linux skutečně minimalistický. Stažený soubor zabere pouhých 1,6 GB. Pro srovnání: u Linuxu Mint jsou to přibližně 2 GB a Ubuntu zabere 2,5 GB. Jako desktop se používá Xfce, což je volba, která šetří zdroje. Alternativní verze MX Linuxu s prostředím KDE je také k dispozici.

Do aktuální verze MX Linuxu 21.3 "Wildflower" je zabudován desktop Xfce 4.18, další možností je KDE Plasma. MX Linux není úplnou novinkou, jeho tvůrci vycházejí z Debianu 11.6 "bullseye". MX Linux ale také využívá prvky z antiX, aby mohl nabídnout praktický režim live. A to je dobrá kombinace: tenký desktop a dobré využití hardwaru, který je k dispozici.

Solidní výbava: jaké novinky zde najdete

mxlinux2

MX Linux běží také ve Virtual Boxu. | Zdroj: MX Linux

Z hlediska výbavy nelze MX Linuxu nic vytknout. Distribuce se dodává s veškerým softwarem, který potřebujete ke své práci. Pokud byste si chtěli systém pouze otestovat, dá se jednoduše spustit v režimu živého systému. Nemusíte při tom nijak zasahovat do stávajícího systému ani instalovat soubory na pevný disk počítače. MX Linux také bezproblémově běží ve VirtualBoxu. Hlavní panel je umístěný na levém okraji obrazovky. Nováčci, kteří přecházejí z Windows jistě ocení, že je k dispozici klasická nabídka Start.

V aktualizaci na verzi 21.3 byly kromě přechodu na Debian 11.6 především odstraněny předchozí chyby. Mnoho aplikací bylo přepracováno a vývojáři aktualizovali jádro systému. Stejně jako v předchozích verzích jsou nejnovější verze mnoha nástrojů už součástí výchozí instalace. Uživatelé dostanou mimo jiné Firefox, GIMP, Thunderbird nebo VLC. Součástí výbavy je také kancelářská sada LibreOffice, a to také včetně všech potřebných bezpečnostních aktualizací.

Sympatické bonusy

mxlinux3

S pomocí nástrojů MX Tools lze snadno provádět mnoho úkolů. | Zdroj: MX Linux

Šikovná je sada nástrojů MX Tools, která velmi usnadňuje správu. K dispozici je funkce pro živou opravu jádra a nástroje pro vyčištění nebo pro vylepšení systému. Je toho samozřejmě více a utility jsou přehledně rozděleny do skupin. Vývojáři se věnovali také instalačnímu programu MX, který například kontroluje sílu hesla a graficky ji prezentuje. Instalace není tak uživatelsky vstřícná, jako v případě Ubuntu nebo Linuxu Mint, nicméně systém lze vcelku bez problémů instalovat i v krátkém čase.

Prostě dobře funguje

V době, kdy se jeden snaží překonat druhého různými vymoženostmi, je MX Linux příjemnou změnou. Distribuce se zaměřuje na to, co je pro operační systém opravdu důležité: stabilita, bezpečnost a tenký software bez větších nároků. Distribuce to zvládá docela dobře a díky tomu si zaslouží větší uživatelskou pozornost zvlášť v případech, kdy je potřeba systém provozovat na starším hardwaru. MX Linux je také stále k dispozici ve 32 i 64bitové verzi.

Zdroj: MX LinuxDistrowatch


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme