Přejít k hlavnímu obsahu

Pozor, co sdílíte na internetu! Policie postihuje dezinformace trestním stíháním

Jakub Fišer 26.04.2023
info ikonka
Zdroj:

Pro někoho to může být překvapení, ale internet je veřejné místo, stejně jako ulice nebo prostor městské dopravy. A i na internetu sleduje případné zločiny policie – žádná virtuální, ale skutečná Policie ČR. Jakmile uzná, že někdo sdílí dezinformaci (například o Ukrajině), neváhá přistoupit k trestnímu stíhání.

Kapitoly článku

Tisková agentura ČTK informovala o tom, že v souvislosti s podezřením na sdílení protizákonných dezinformací Policie ČR zahájila 73 trestních stíhání. Jde zejména o zástupce dezinformačních serverů. Policie však prověřuje i nenávistné komentáře a zmínky a sociálních sítích.

Právě v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině se objevil nárůst nenávistných projevů vůči Ukrajincům a schvalování ruských zločinů na Ukrajině. „K dnešnímu dni je zahájeno sedm desítek trestních stíhání z tohoto důvodu,“ uvedl policejní prezident Martin Vondrášek.

Pozor na dezinformace

Na sdílení případných dezinformací byste si měli dát pozor i vy. Sociální sítě jsou totiž nepravdivými hlášeními přeplněné. Stačí, abyste pod svým profilem sdíleli nebo jinak schvalovali nenávistné výjevy, nepravdy, pomluvy a tak podobně a policie se na vás již může zaměřit jako na případného dezinformátora.

Co je to vlastně dezinformace? „Dezinformace je součást propagandy a je definována jako nepravdivá informace, která je záměrně šířena za účelem oklamání lidí,“ zní definice podle Wikipedie.

Pozor byste si ale měli dát i v případě, aby dezinformace nezměnily váš úsudek. Vše si ověřujte z více zdrojů, přičemž zdroje by měly být věrohodné – Česká televize, ČTK, anebo soukromé médium, které korektně pracuje s informacemi, neohýbá je a podobně. Relevantním zdrojem rozhodně není video ze sociálních sítí či řetězový e-mail.

Ilustrační | Zdroj: Freepik

Ilustrační | Zdroj: Freepik

Pravda o Ukrajincích?

Některé znepokojující dezinformace a hoaxy ohledně ukrajinských uprchlíků se policie snaží vyvracet. Například v otázce kriminality. V případě Ukrajinců se prý vloni zvýšila o 0,6 %, což je podle Vondráška vzhledem ke zhruba 330 000 v Česku zaregistrovaných uprchlíků „velice málo“.

Dále se velmi často debatuje (a nadává) o počtu válečných uprchlíků v Česku. Ředitelka ministerského odboru azylové a migrační politiky Pavla Novotná řekla, že cizinců je v Česku 1,1 milionu, což je desetina populace. V posledních deseti týdnech se podle Novotné změnila struktura ukrajinských uprchlíků. Přichází jich 2000 až 2500 týdně, polovinu z nich tvoří běženci v ekonomicky aktivním věku, kteří do Česka míří za prací.

Ministerstvo vnitra údajně chystá také novelu trestního kodexu a trestního řádu, kterým by se upravila využitelnost zpravodajských informací v trestním řízení a trestnost působení ve prospěch cizí moci, tedy takzvaného civilního vyzvědačství. V této souvislosti se velmi často zmiňuje také tzv. pátá kolona ruské propagandy.

Zdroj: Wikipedia, ČTK


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme