Několik dnů poté, kdy se na webu objevily uniklé informace o 533 milionech uživatelů Facebooku, se na hackerském fóru nabízí další soubor dat. Údajně obsahuje půl miliardy uživatelských údajů. Web Cybernews už dříve uvedl, že podle prodejce informace pocházejí z profesionální sítě LinkedIn. V noci na minulý pátek zástupci LinkedIn po prošetření celé věci zdůraznili, že se zřejmě jedná o data sesbíraná z různých zdrojů. Síť o tom informuje na webové stránce news.linkedin.com v článku s názvem "An update on report of scraped data" z 8. dubna. Z platformy LinkedIn údajně byly za tímto účelem staženy pouze veřejně dostupné informace.
Základní identifikační informace, jakými jsou celé jméno, e-mailová adresa, telefonní číslo, datum narození nebo místo bydliště, se na online platformách také často používají k jednoznačné identifikaci přátel a známých. Obvykle jsou pro ostatní uživatele neviditelné, ale lze je porovnávat a vyhodnocovat v rámci digitální výměny dat v síti prostřednictvím komunikačních a aplikačních rozhraní.
LinkedIn: data byla sesbírána zřejmě už v roce 2019
Velmi pravděpodobně bylo staženo více než 500 milionů údajů u uživatelích. | Zdroj: 3D Animation Production Company/Pixabay
Internetovým zločincům se ale opakovaně podařilo najít způsob, jak tyto informace stahovat ve velkém měřítku prostřednictvím automatizovaných dotazů. Online platformy se tomu snaží zabránit, ale jakmile se data dostanou do oběhu, zastavit jejich šíření je takřka nemožné.
Telefonní čísla a e-mailové adresy 533 milionů uživatelů Facebooku, které se objevily předminulý víkend, podle informací zástupců sociální sítě unikly zneužitím funkce vyhledávání přátel ještě předtím, než Facebook v létě 2019 bezpečnostní díru záplatoval.
Server Cybernews dále upřesňuje, že prodejce údajného úniku z LinkedIn na internetu nejprve zveřejnil pouze dva miliony záznamů, a poté vydražil celý balík. Od roku 2016 je LinkedIn součástí Microsoftu.