Přejít k hlavnímu obsahu

Zkontrolujte paměť RAM, jestliže ji systém nerozpozná

Pavel Trousil 24.05.2015
info ikonka
Zdroj:

Pokud jste si zakoupili a nainstalovali do počítače nový paměťový modul RAM, může se vám stát, že ho počítač nerozpozná. 

pamet-nahled

V současné době jsou k dispozici paměti RAM typu DDR, DDR2 a DDR3. Je-li váš počítač z roku 2008 nebo novější, je celkem pravděpodobné, že už bude používat paměti typu DDR3. Podívejte se tedy do manuálu k základní desce, abyste zjistili, jaké paměťové moduly budete potřebovat. Často je manuál jen ve formě PDF na stránkách výrobce. Pokud už máte desku instalovanou a v provozu a neznáte přesně její typ, použijte praktický nástroj CPU-Z. Po spuštění tento nástroj identifikuje typ paměti, který je v počítači. Informace najdete v záložce »Memory«, na kterou stačí kliknout.

Používáte-li 32bitovou verzi systému Windows, nemá smysl do počítače instalovat více než 4 GB operační paměti. Pokud tedy chcete více paměti RAM, budete muset přejít na nějaký 64bitový operační systém. Jestliže chcete zjistit, jakou verzi systému máte a kolik je v počítači paměti RAM, klikněte v Ovládacích panelech na »Systém a zabezpečení« a poté na »Systém«. V části »Nainstalovaná paměť« zjistíte, kolik máte v počítači paměti RAM, a v části »Typ systému« to, zda jde o 64bitový, nebo o 32bitový OS. Zobrazená paměť je vždy cca o stovky MB nižší než instalovaná. Pokud se po přidání nových paměťových modů velikost nezmění, budete muset instalaci provést znovu krok za krokem. Vypněte počítač a vyjměte všechny moduly RAM. Foukněte do paměťových slotů, abyste z nich odstranili případný prach. Kontakty pro paměti RAM vyčistěte pomocí hadříku z mikrovláken. Nyní vložte do slotu jeden modul a zapněte počítač. V Ovládacích panelech, pokud se počítač spustí, najděte, zda systém novou paměť rozpoznal. Vypněte počítač, vyjměte modul a postupně takto vyzkoušejte všechny, které chcete použít. Zjistíte-li, že jsou všechny moduly v pořádku, vložte první modul, spusťte a zkontrolujte počítač a pak už postupně přidávejte další po každém startu PC.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme