Nezávislý vývojář Dan Loewenherz včera uvedl jednoduchou aplikaci, Friends to Gmail, která vyexportuje adresář vašich přátel z Facebooku ve tvaru CSV (comma separated values, tedy jako text s hodnotami oddělenými čárkami), jejž lze importovat například do Gmailu, respektive do Kontaktů. Jenže než aplikaci uvedl, nevšiml si, že ve vyexportovaném souboru scházejí e‑maily a telefonní čísla, a také adresy webových stránek. Tedy vlastně to nejdůležitější. Po několika dalších hodinách pak přiznal zjištění, že Facebook k nim aplikační přístup neumožňuje.
Již jsme vícekrát upozornili na to, že Facebook tyto údaje žárlivě střeží. Dokonce když si vyžádáte uložení celého obsahu svého profilu, bude v něm sice seznam přátel, ale bez kontaktních údajů.
Již na podzim to Facebook pro TechCrunch pokrytecky odůvodnil tak, že prý nejsou údaji vašimi, nýbrž jsou vašich přátel, a proto prý nemáte právo uložit si je. Přitom je vaši přátelé uvedli do Facebooku pro vás… Přitom řadu jiných údajů přátel si uložit můžete, jen ty kontaktní ne.
Přitom mají facebookové aplikace ve výchozím nastavení umožněn přístup ke všem možným jiným údajům i přátel, nejen k údajům vašim.
Přitom když jste například Yahoo! a s Facebookem se dohodnete, najednou to jde… (Mělo by to jít i do Hotmailu, ale při pokusech pro tento článek import z Facebooku neprošel.) E‑mailové adresy tak do Gmailu tedy dostanete například přes Yahoo! Mail; bohužel ne telefonní čísla a nic jiného — jen první uvedený e‑mail uživatele. Poštovní účet u Yahoo! můžete mít kupříkladu proto, že jste uživatelem Flickru. Jinak asi nemáte zvláštního důvodu využívat Yahoo…
Na podzim byl telefonní seznam z Facebooku dostupný v tehdy novém Skype 5. Mezitím tato funkce ze Skype zmizla. Stále si lze přidat do Skypu kontakty z Facebooku, ale jejich telefonní číslo získáte jen tehdy, jestliže vás potvrdí na Skypu a jestliže mají číslo vyplněno ve Skypu.
Zůstává možnost využít rozšíření pro Chrome, Facebook Friend Exporter. To si pomáhá takříkaje hrubou silou: jakožto rozšíření prohlížeče projde za vás seznam přátel a údaje z něj prostě vysbírá. Tomu Facebook nemůže dost dobře zabránit — je to, jako kdybyste stránky procházeli sami. Má to několik vad: Facebook si musíte přepnout do angličtiny a musíte vypnout přístup přes HTTPS. Ani potom nemusí rozšíření posloužit dokonale a bezchybně, ale je to nyní to nejúčinnější dostupné řešení.
Rozšíření má pěkné rozhraní a seznam nalezených přátel znázorní graficky, jakožto i postup sbírání jejich údajů. Pak dostanete dvě možnosti: uložit sesbírané rovnou do Gmailu, anebo vám bude posbírané předloženo jako text s hodnotami oddělenými čárkami (CSV), což musíte sami označit, zkopírovat a uložit do textového souboru, a to tak, abyste text uložili ve vhodném kódování (UTF‑8).
Tvůrce rozšíření se žel rozhodl všechny webové adresy (kromě těch odkazujících na Facebook) doplnit o parametry jako „&h=4e3fe&refid=0“. Asi z toho něco má… Rozšíření má nicméně otevřený kód, takže by to někdo mohl předělat.
Parametry můžete z adres v souboru CSV sice vyhodit (nahrazením za prázdno), jenže když z tohoto rozšíření převzaté CSV sami naimportujete do Kontaktů v Googlu, uloží se většina hodnot neznámo proč jen do pole Poznámky, a ne tam, kam patří. CSV lze sice otevřít například v tabulkovém kalkulátoru (Calc z OpenOffice.org se na to zdá být lepší než Microsoft Excel) a ještě si je dále upravit a znovu uložit jako CSV, a pokusit se o nový import, ale Google je žel trestuhodně skoupý na pokyny o tom, jak má CSV vypadat, aby import prošel bezchybně.
Google Kontakty naštěstí obsahují alespoň poměrně účinnou funkci slučování duplicit, takže můžete vyzkoušet všechny zmíněné postupy, načtené výsledky sloučit a doufat, že z toho vyjde něco použitelného.
Mezitím můžete Markovi Zuckerbergovi přát, aby mu svědčila převážně rostlinná strava, jelikož se pro tento rok rozhodl, že bude jíst maso jen těch zvířat, která sám usmrtí… Kéž by si tak na příští rok dal předsevzetí, že bude více ctít zájmy uživatelů. Třeba by ho také obohatilo.