Společnost Apple je známá tím, že ačkoliv si část součástek pro své přístroje navrhuje sama, všechny jsou následně zaslány do továren společnosti Foxconn v Číně nebo v Indii, kde jsou jednotlivé produkty poskládány do formy, kterou pak potkáte na pultech obchodů. Podmínky, které ale mají zaměstnanci těchto fabrik pro práci, jsou přímo nelidské.
Otrava zkaženým jídlem
Agentura Reuters přinesla v prosinci loňského roku report, dle kterého je v některých továrnách extrémní problém se zamořením krysami. Kromě toho zde pracovníci ani nemají přístup k pitné vodě a je jim podáváno zkažené jídlo. Rovnou 150 zaměstnanců z jedné indické továrny bylo hospitalizováno s podezřením na otravu jídlem.
Jedna konkrétní továrna v Indii byla kvůli těmto událostem i uzavřena. Předcházely tomu protesty a stávky pracujících, které byly ale vždy poctivě rozehnány policií. Výjimkou nejsou ani úmrtí z extrémní únavy anebo sebevraždy s podobným motivem. Řeč je o výrobně Foxconnu v čínské oblasti Longhua, Šen-čen. Média tehdy přinesla informace o tom, že zaměstnavatel požaduje po pracovnících, aby vyplnili přísahu, že se nepokusí o sebevraždu.
Směšné platy
Nutno také dodat, že zaměstnanci v továrnách Foxconnu – který nespolupracuje pouze s Applem, ale i s dalšími velkými producenty spotřební elektroniky – dostávají za svou tvrdou práci ve zmíněných podmínkách mzdu kolem 140 dolarů měsíčně (v přepočtu asi 3500 korun, tedy asi 115 korun na den).
Stížnosti zaměstnanců Applu z obchodů po celých Spojených státech na jejich platové podmínky tak působí skoro až směšně, když pomyslíme, že průměrná hodinová mzda prodavače v Apple Storu je 16 dolarů, tedy zhruba 2600 dolarů měsíčně (to je v přepočtu asi 63 tisíc korun).
Zdroj: Reuters, Guardian, Daily Star