Přejít k hlavnímu obsahu

Windows 7 bez podpory: jde o tikající časovanou bombu?

Jiří Palyza 15.01.2020
info ikonka
Zdroj:

Experti už delší dobu varovali, že Windows 7 se stanou bez poskytování aktualizací bezpečnostním rizikem. Starší operační systém ale stále běží na mnoha počítačích.

Ještě krátce před ukončením podpory Windows 7 operační systém používalo kolem 26,6 % počítačů. Pokud také patříte k jeho uživatelům, ač přes velkou oblibu, přeci jen je vhodné brzy updatovat na novější verzi. Podpora Windows 7 skončila včera, tj. 14. ledna 2020, a to byl také den, kdy soukromým uživatelům byly naposledy poskytovány bezpečnostní aktualizace. Dále už je budou dostávat pouze firemní uživatelé, kteří za poskytování této služby platí. Neupdatovaná Windows 7 se časem mohou díky svým zranitelnostem stát cílem, kterého mohou snadno zneužít útočníci.

Windows 7: stále více bezpečnostních děr

w7tickingbomb1

Starý operační systém Windows 7 stále používá bezmála 30 % uživatelů PC.

Společnosti a organizace si mohou od Microsoftu pokračující podporu Windows 7 zaplatit. Naopak soukromí uživatelé už přístup k aktualizacím mít nebudou.

Pokud Windows 7 zůstávají instalované a v provozu na počítačích v podnicích nebo dokonce státních organizacích a agenturách, vystavují se u nepodporovaného systému riziku snazších kybernetických útoků. Z úst odborníků už také zazněly hlasy, že se v některých případech může jednat i o porušování GDPR, které vyžaduje, aby se při zpracování a používání osobních údajů pracovalo s "nejmodernější technikou". Dále upozorňují na skutečnost, že pokud dojde k úniku dat nebo jinému bezpečnostnímu incidentu, souvisejícímu s provozem nezabezpečených systémů, mohou se správci a zpracovatelé osobních dat vystavovat riziku vyšších pokut. V případě plnění souvisejícího pojištění by také mohly nastat komplikace odmítnutím platby.


Přestože jsou Windows 7 obecně považovány za vyzrálý systém, nedávno v něm bylo objeveno více bezpečnostních mezer. V roce 2010 bylo v systému nalezeno pouze 64 bezpečnostních chyb, v roce 2019 už 250 s oficiálně registrovanými problémy.

Windows 7: obavy z vlny útoků

w7tickingbomb2

Brzy se Windows 7 mohou stát nebezpečnými.

Spolu s ukončením bezplatné podpory Windows 7 může nastat podobná situace, které jsme byli svědky po ukončení podpory Windows XP. V roce 2017 napadly šifrovací trojany WannaCry a Petya osobní počítače, kde nebyla opravena chyba zabezpečení "EternalBlue". Tehdy neexistovaly žádné aktualizace pro Windows XP po dobu tří let, takže zbývající instalace XP byly obzvlášť zranitelné.

Experti společnosti Eset se také obávají nové vlny útoků. Slabiny v systému, které už nebudou opravovány, by mohli velmi usnadnit kybernetické útoky. Vývojáři malwaru už mohou mít škodlivý kód pro známé zranitelnosti Windows hotový a teď už jen čekají na jejich zneužití. Stále vysoký počet PC se starými Windows 7 slibuje tučnou kořist.

Update na Windows 10 zcela zdarma

Pomocí Windows 10 Update Assistantu mohou uživatelé Windows 7 updatovat na Windows 10 stále zcela zdarma. Nástroj zkontroluje, zda je váš systém vhodný pro nejnovější operační systém Microsoftu a pokud je vše v pořádku, Windows 10 stáhne na pozadí. Poté se spustí instalace, která se dokončí restartem.

Alternativně můžete spustit instalaci Windows 10 i ze stávajícího systému. K tomu účelu doporučujeme použít Nástroj pro tvorbu médií od Microsoftu (Media Creation Tool).

updateassistant-logo
Windows 10 Update Assistent    
S pomocí nástroje updatujete svůj počítač na nejnovější verzi Windows 10 "Listopadový update 2019".

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme