Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nový čipset MediaTek má problémy s přehříváním: dostat ho má superphone Vivo X100

Jakub Fišer 11.09.2023
Zdroj: Vivo / X90 press kit

Čas od času se objeví problém s přehříváním u velkých čipsetů. Tuto kontroverzi má za sebou prakticky každý: Qualcomm, Huawei s Kiriny i Samsung se svými Exynosy. S tím, jak se dostává do povědomí také tchajwanský MediaTek, se tento neduh nemohl vyhnout ani jemu. Podle několika zdrojů se přehříváním potýká dosud nepředstavený vlajkový čipset Dimensity 9300.

Kapitoly článku

Problémový MediaTek Dimensity 9300

Informaci o potenciálním velkém problému MediaTeku přinesl důvěryhodný zdroj Evan Blass v článku na webu Android Headlines. Uvádí, že čipset se při maximální zátěži zahřívá natolik, že nedokáže výkon vyhnat do inzerovaných frekvencí 3 GHz.

Problém zřejmě pramení ze snahy o inovativní postupy při navrhování konstrukce samotného čipsetu. „Zatímco většina moderních čipů založených na ARM obsahuje kombinaci rychlých a pomalých jader, aby se snížil výkon (a tím i teplo) při méně náročných výpočetních úlohách, o Dimensity 9300 lze nejpřesněji říci, že se zcela vyhýbá pomalým jádrům ve prospěch kombinace, která zahrnuje pouze ‚rychlá‘ a ‚velmi rychlá‘,“ uvádí Evan Blass.

Konkrétně se má jednat o čtyři jádra Cortex A720 a další čtyři Cortex X4. Na vině může být částečně i technologický posun, který nutí výrobce křemíkových komponent volit menší a menší rozměry. V tomto konkrétním případě jde o 4nm návrh, jak ukládá výrobcům aktuální trend.

Vivo v ohrožení

Problematická sada Dimensity 9300 od MediaTeku zatím nebyla oznámena, jde tedy o neoficiální insider informace. K představení by mělo dojít v průběhu října a vůbec první smartphone s tímto čipem by měla být novinka Vivo X100, respektive vylepšená varianta Vivo X100 Pro. Tyto smartphony však zatím také nebyly světu oficiální představeny. Dojde k tomu pravděpodobně také v září.

Zdroj: Android Headlines


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme