Přejít k hlavnímu obsahu

Otravná umělá inteligence ve WhatsAppu: Evropská komise už to prověřuje

Jakub Fišer 11.04.2025
WhatsApp na telefonu, Evropská unie
info ikonka
Zdroj: Grok (vygenerováno pomocí AI)

V aplikacích společnosti Meta – konkrétně WhatsApp, Instagram a Facebook Messenger – se od konce března začala i v Evropě naplno objevovat invazivní umělá inteligence Meta AI. Můžete ji použít jako asistenta, ptát se na všetečné otázky nebo si pomoci vyhledáváním v chatech. Jenže funkce nejde vypnout, a toho si už všimla i Evropská komise.

Kapitoly článku

Meta AI v aplikaci WhatsApp

Pokud často používáte aplikace jako WhatsApp nebo Instagram, možná jste si už všimli, že se v nich začal objevovat vyhledávací řádek Meta AI. Implementaci své umělé inteligence do aplikací oznámila Meta už vloni, až po roce se ale dostává k uživatelům v Evropě.

Na první pohled se nic nemění, nikdo vás nenutí AI používat (pokud nepotřebujete zrovna nic vyhledávat). Už od začátku však působí rozpaky fakt, že funkce je nasazena „na tvrdo“ a nejde vypnout. Pokud se vám mezi chaty začne objevovat Meta AI, můžete tento chat ztišit a nebude se vám zobrazovat, to ano. Vyhledávací řádek s Meta AI však odstranit nelze.

Mohlo by vás zajímat

Evropská komise to má prověřit

Tohoto jevu si všimli i zástupci Evropské unie (EU). Konkrétně na to na síti X upozornila bývalá slovenská novinářka a nyní poslankyně Evropské parlamentu Veronika Cifrová Ostrihoňová.

„Všimli jste si v poslední době ve svých chatech v aplikaci WhatsApp nebo Messenger něčeho nového? To malé modré kolečko – Meta AI – je nový asistent společnosti Meta, který vám má pomoci najít ‚relevantní obsah‘. Má to ale háček – nemůžete ho vypnout! A to vyvolává skutečné otázky ohledně soukromí uživatele a digitální bezpečnosti,“ napsala na X.

Cifrová Ostrihoňová zmiňuje, že se na ní několik lidí obrátilo s obavami a ona pojala podezření, že by tato praktika firmy Meta mohla být v rozporu s pravidly Evropské komise. Podnět předala Henně Virkkunenové, místropředsedkyni Evropské komise pro technologickou suverenitu, bezpečnost a demokracii.

Sama Evropská komise ani komisařka Virkkunenová, se zatím k situaci nijak nevyjádřily. To platí i pro společnost Meta. Ta však v otázce své umělé inteligence na půdě evropského kontinentu již pár věci řešit musela. Vláda v Irsku a Velké Británii (kde i po Brexitu platí pravidla podobná GDPR) například požadovala záruku, že Meta AI není trénována na datech uživatelů z Evropy.

Zdroj: Standard, @VeronikaCifrova / X


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme