Windows 8 budou mít úplně nové ovládání, které dosti připomíná Windows Phone. Bude především dotykové, ale lze jej ovládat i myší a klávesnicí. Microsoft je minulý týden představil na dvou místech téměř současně: v Americe, a na Tchaj‑wanu.
Úvodní obrazovka (lze jí dále posunout vlevo) sestává z „živých“ panelů; a na displeji s vyšším rozlišením toho mohou mnohem více ukázat. Kolem panelů už není nic, a když aplikaci maximalizujete — prostě tím, že ji spustíte — vezme si celou obrazovku, z níž nic jiného neukrajuje — systém se snaží být „neviditelným“.
Nové rozhraní cílí v první řadě na tablety, ač dotykovou obrazovku může mít myslitelně jakýkoli počítač, zvláště pak netbook; není‑li to zatím obvyklé, nová Windows by to mohla zásadně změnit.
Podstatné je, že nové rozhraní nevytlačí staré, nýbrž s ním bude ve Windows spolužít — je na každém uživateli, čemu dá přednost, co mu bude na jeho hardwaru vyhovovat. Nové a staré může být přímo vedle sebe a spolu, na jedné obrazovce.
Záměrem Microsoftu je, aby budoucí Windows byla jednotnou platformou, kterou lze spustit jak na tabletu, tak na velkém počítači, a na všem možném mezi tím, a jak na obrazovce malého netbooku, tak na displeji velkém. Windows by se vždy měla přizpůsobit dostupnému vybavení počítače a jeho možnostem ovládání.
Kromě toho by měla běžet jak na procesorové platformě Intel x86, tak na úsporných procesorech ARM (v licenci ARM vyráběných Nvidií, Qualcommem, Texas Instruments a dalšími). Ale to Microsoft převedl již v lednu na CES 2011…
S tím souvisí i záměr a závazek nezvyšovat nároky na výpočetní výkon. Windows 8 by měla být méně náročná než Windows 7, anebo nejvýše stejně. Windows 8 by tedy mělo být možno nainstalovat i na počítač poměrně starší.
Všechny tablety, netbooky a podobné úsporné počítače se ovšem musí spoléhat na hardwarové urychlování grafiky a přehrávání médií. Windows 8 to budou všeobecně podporovat (skrze Windows Media Foundation).
Nové ovládání
Že připomíná Windows Phone, tím se nedejte odradit — jestliže se Windows Phone mnoho neprodává, není to proto, že by měl špatné uživatelské rozhraní.
Rozhraní je optimalizováno pro tablet, který držíte v obou rukách nadél — každou s jedné strany. Když přejedete palcem pravé ruky s okraje displeje směrem ke středu, „vysunete“ tím pomyslnou lištu s několika základními tlačítky na ovládání Windows — včetně tlačítka Windows, které slouží jako tlačítko Home/Domů — tedy k návratu na úvodní obrazovku s panely. Jinak je tu například vyhledání, anebo nastavení.
Palcem levé ruky vysouváte běžící aplikace a tím se mezi nimi i přepínáte. Když aplikaci vysunete úplně, ihned se maximalizuje na celou obrazovku, ale když ji jen povysunete a podržíte, zůstane zmenšena v části obrazovky, zatímco do zbylé části se smrskne ta běžící aplikace, která byla v popředí doposud. Na širokém displeji tak můžete mít snadno otevřeno několik běžících aplikacií najednou (a další mohou běžet na pozadí).
Takto se mohou o obrazovku podělit aplikace napsané pro nové rozhraní i s aplikacemi dosavadními — klidně můžete mít v pravých dvou třetinách obrazovky Word v podobě, jak jej znáte. I staré rozhraní Windows pak půjde ovládat dotykem — jen to možná někdy nebude tak pohodlné (vždy zasáhnout prstem to, co chcete, nebo učinit určitý ovládací pohyb).
Na displeji neširokoúhlém se vysunutá běžící aplikace vždy maximalizuje — že prý na něm není dost místa pro více aplikací vedle sebe.
Zespoda (palcem kterékoli ruky) vysouváte další ovládání aplikací. Panely pak vždy svižně zmizí, jakmile nejsou potřebí.
Na tabletu zobrazená klávesnice nemusí zabrat celou půlku obrazovky, jak je dnes obvyklé na systémech jiných — v Microsoftu vymyslili, že ji rozpůlí — s půlením klávesnic ostatně mají dlouholetou zkušenost… Každá půlka bude při jednom kraji displeje a bude dosažitelná palcem příslušné ruky. Prostor uprostřed displeje zůstane volný.
Velkým usnadněním má být i to, že si aplikace budou moci přímo mezi sebou vyměňovat soubory. Nástroj pracující s obrázky se do systému zapíše co aplikace schopná vydávat obrázky; jiná aplikace se může zapsat co aplikace schopná přijímat obrázky. Pak si je mezi sebou budou moci přímo předat. Uživatel by díky tomu nemusil tolik myslit na to, co je kde uloženo (a v novém, dotykovém rozhraní by se nemusil pouštět do nepohodlného procházení Průzkumníkem).
Kromě toho je při dolním kraji obrazu pomyslný koš (nikoli odpadkový, nýbrž odládací!), kam si lze vybrané soubory odkládat a odsud zase vyzvedávat. (To trochu připomíná Chrome OS.)
Pro celé rozhraní byl jako optimální zvolen poměr stran displeje 16 : 9, a Microsoft i doporučuje určitou nejmenší šířku okrajů kolem displeje — avšak sklo má sahat až ke krajům tabletu (patrně ovšem postačí, když oblast citlivá na dotyk přesáhne displej jen o trochu). Abyste měli kde držet palce a odkud přejíždět na displej. Obojí požadavek patrně dá windowsím tabletům nezaměnitelný vzhled.
Aplikace plně využívající nového rozhraní nyní Microsoft nazývá „tailored apps“, a budou se psát v HTML/JavaScriptu!
Windows 8 budou mimochodem vybavena Internet Explorerem 10, plně přepracovaným na ovládání dotykové.
Zhodnocení
Vypadá to zajímavě, a zdá se, že v Redmondu si s návrhem dali opravdu práci. Otázka je, nakolik bude vše hladce sloužit, až to Microsoft uvede, nebo zda v uvedeném systému zůstane nějaký zádrhel, který předváděčka neodhalí.
Do příchodu na trh krom toho zbývá určitý čas, a mimo Microsoft se přesně neví, kolik času. (Lze se i dohadovat o tom, nakolik se to ví s jistotou uvnitř Microsoftu… Jestliže Steve Ballmer nedávno cosi prohlásil o roku 2012, a pak se to musilo poopravit jako nedorozumění…) Bude to ještě letos na podzim? Příštího jara? Má agilní Google i Apple ještě dost času zhodnotit možnou hrozbu a odpovědět na ni? A mají předvedené vůbec za hrozbu považovat? Přestože jako uživatelé můžeme rozhodně přivítat přinejmenším to, že se Microsoft vydal vlastní cestou a přišel s podnětnými nápady. Bude z čeho vybírat…
Nejbližším ohlášeným milníkem je velká, na Windows 8 zaměřená vývojářská konference BUILD, již Microsoft pořádá v září. Až na ní se dozvíme zase více.