Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nový Mac Pro a OS X Mavericks

Michal Bareš 23.10.2013

Většina zájemců čekala od včerejší tiskové konference Applu hlavně představení nových iPadů. Kromě nich ale Apple předvedl i zajímavý desktop Mac Pro a oznámil i softwarové novinky.

2013-mac-pro-nahled

Uvedení nového Macu Pro se očekávalo již před několika týdny, ale pravděpodobně se zpozdilo kvůli tomu, aby mohl být osazen novým rozhraním Thunderbolt 2. Počítač je to vskutku zajímavý, a to jak co se týče designu, tak výkonu.

Mac Pro je zasazen do malého válce o rozměrech cca 25×17 cm, který však skrývá ty nejvýkonnější komponenty, které dnešní svět nabízí. Do základní desky se Apple rozhodl usadit výkonné procesory Intel Xeon E5, které spolupracují s čtyřkanálovou DDR3 RAM o frekvenci 1866 MHz a SSD disky připojenými ne pomocí SATA, ale prostřednictvím rychlejší sběrnice PCI Express (přenosová rychlost dosahuje podle Applu 1250 MB/s). Počítač je osazen hned dvěma grafickými kartami s GPU AMD FirePro.

web-apple-mac-pro-nahled

Apple přišel u nového Macu Pro se zajímavým konceptem chlazení. Základní deska a obě grafické karty jsou uvnitř skříně sestaveny trojúhelníkově a chlazení probíhá středem tohoto trojúhelníku, nad nímž se nachází jediný pomalootáčkový ventilátor s obráceně zakřivenými lopatkami, které mají podle výrobce zajistit účinnější a tišší odvětrávání teplého vzduchu.

web-new-mac-pro-04-nahled

Mac Pro je jako první počítač osazen novou generací rozhraní Thunderbolt 2, Apple v podstatě s uvedením Macu Pro čekal, až Intel dokončí práci na novém řadiči Falcon Ridge. Thunderbolt 2 je zpětně kompatibilní s 1. generací, protože používá naprosto shodné kabely i konektory. Nová generace je však díky chytřejšímu řadiči, který dokáže využít obousměrnou datovou komunikaci po stávajících Thunderbolt kabelech, dvakrát rychlejší (20 Gb/s místo 10 Gb/s). Díky novému rychlému rozhraní tak bude Mac Pro schopen spolupracovat s displeji o vysokém 4K rozlišení. Kromě hned šesti konektorů Thunderbolt 2 má Mac Pro i konektory USB 3.0, dvakrát gigabitový LAN, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0 a HDMI 1.4.

Supervýkonný Mac Pro se bude prodávat ve dvou konfiguracích. Ta levnější s čtyřjádrovým Xeonem, 12 GB RAM, dvěma GPU AMD FirePro D300 a 256GB SSD diskem bude stát 2999 dolarů, výkonnější s šestijádrovým Xeonem, 16 GB RAM, dvěma GPU AMD FirePro D500 a 256GB SSD bude stát 3999 USD.

web-onelessoffice-mac-pro-765-nahled

Spolu s řadou hardwarových novinek Apple uvedl i novou verzi operačního systému OS X s kódovým označením Mavericks. Všichni majitelé stolních počítačů a notebooků Apple si jej mohou zdarma stáhnout z Mac App Store. Podle výobce obsahuje tato verze OS X přes 200 vylepšení, včetně nové verze Safari, programu iBooks a mapového softwaru, který umožňuje odeslání naplánované trasy na iPhone.

V souvislosti s přechodem na 64bitovou architekturu OS X Mavericks a iOS7 prošla úpravou celá řada aplikací, jako iWork, iLife, iPhoto, iMovie a GarageBand. Kancelářský balík iWork, sada programů pro domácnost a zábavu iLife i GarageBand se budou ke každému novému počítači Mac i iPad dodávat zdarma, stávající uživatelé si mohou zdarma stáhnout aktualizaci. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme