Přejít k hlavnímu obsahu

NÚKIB varuje: kyberzločinci se za nás vydávají

Pavel Trousil 12.08.2023
info ikonka
Zdroj:

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost upozorňuje veřejnost na množící se případy podvodných telefonátů. V nich se neznámí útočníci vydávají za pracovníky banky a snaží se pod nátlakem a s odkazem na NÚKIB přimět oběť k převodu finančních prostředků na „rezervní účet“.

Kapitoly článku

Není to nic nového, ale v poslední době se počet podvodných telefonátů výrazně zvýšil. Kybernetičtí podvodníci se často vydávají za pracovníky banky, za policisty a nově dokonce za pracovníky Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Podvržená telefonní čísla

Útočníci využívají dva základní scénáře, kdy podvrhnou reálná telefonní čísla NÚKIB (jde o tzv. spoofing) a vydávají se za zaměstnance úřadu, nebo za zaměstnance bankovních institucí, volají z telefonních čísel podobných centrálním linkám bankovních domů a na zaměstnance NÚKIB se „pouze“ odkazuje.

V obou případech se snaží pod časovým nátlakem přesvědčit své oběti, že kvůli různým hrozbám je potřeba převést finanční částku z jejich bankovních účtů na „rezervní, záložní účet“. Zastřešují se při tom mj. tím, že celá transakce je pod dozorem NÚKIB.

Pro větší důvěryhodnost pak používají útočníci jména zaměstnanců NÚKIB, která čerpají pravděpodobně z veřejně dostupných zdrojů. Jedním z jejich podpůrných argumentů je, že si lze jméno zaměstnance ověřit telefonicky přímo u NÚKIB nebo ze zmíněných veřejně dostupných zdrojů. Jedná se se samozřejmě o podvod.

NÚKIB varuje: V případě, že se stanete cílem či dokonce obětí takovéhoto útoku, neprodleně se spojte pomocí oficiálních kontaktů se svou bankou a Policií ČR.

Před jakýmikoliv neuváženými kroky v podobě odevzdání osobních či jiných citlivých údajů nebo převodu financí si ověřte na infolince své bankovní instituce, zda skutečně volal jejich zaměstnanec. Na základě neověřených telefonátů či komunikace s neznámými osobami prostřednictvím SMS, e-mailů či jiných zpráv rozhodně nedělejte žádná unáhlená rozhodnutí v podobě převodu finančních prostředků, sdílení důvěrných informací o sobě nebo svých bankovních či jiných účtech.

Množství útoků narůstá

V poslední době počet případů týkajících se kybernetické kriminality narůstá, a to ne o všem Policie v ČR ví. Příklady za měsíc srpen:

Zdroj: NUKIB, Týdeník policie


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme