Hotely, AirBnB i soukromé penziony nabízejí mnoho možností ubytování. Existuje ale jedno riziko, které ne všude je na první pohled patrné: skryté kamery.
Ty dnes mohou být i tak malé, že se snadno ukryjí v jiných zařízeních a je komplikované je najít. Existují ale metody, kterými lze přítomnost takových špionážních kamer odhalit.
1. možnost: skenování Wi-Fi
Aplikace Fing pro systém Android zobrazí seznam všech zařízení, která jsou připojena ke stejné Wi-Fi síti. | Zdroj: Fing
Existují typy skrytých kamer, které ukládají videa na SD kartu. Provozovatel ji ve vaší nepřítomnosti vyzvedne a zkopíruje pořízený záznam do svého počítače. Jiné typy kamer mohou být připojeny kabelem pro napájení a přenos dat.
Jsou ale také modely, které jsou zapojené do Wi-Fi a snímaný obraz přenášejí v reálném čase. Takové kamery lze odhalit pomocí skenování Wi-Fi sítě. V tom vám může pomoci například aplikace Fing Network Scanner pro Android.
Ve své blízkosti najdete mnoho zařízení, samozřejmě včetně přístupového bodu a vlastního smartphonu. Například v hotelech může být seznam poměrně dlouhý, do stejné sítě může být připojeno mnoho hostů.
Aplikace má ale speciální funkci varování pro IP kamery. Při jejich detekci se zobrazí červené upozornění. Pokud se tak stane, můžete se pustit do hledání. Háčkem je, že funkce je k dispozici pouze v placené verzi, ale lze ji vyzkoušet i v bezplatné zkušební fázi.
2. možnost: prozkoumejte podezřelé vybavení
Skryté kamery se dnes vejdou i do těch nejmenších maskovacích zařízení, například nástěnných nebo interiérových hodin. | Zdroj: Hao Feng/Unsplash
Nezávisle na testu prostřednictvím aplikace můžete sami prozkoumat prostředí pouhým pohledem. Nakonec možná objevíte i offline kamery, které se často umísťují do jiných zařízení jako maskování. Typicky to bývají:
– detektory kouře a pohybu,
– nabíječky pro mobily,
– kuličková pera,
– zařízení pro předpověď počasí,
– nástěnné hodiny,
– zapalovače,
– rámy obrazů,
– lampy,
– zrcadla.
Zpozorněte u podobných předmětů a zařízení zejména v ložnicích a koupelnách, jinými slovy všude tam, kde provádíte především intimní činnosti. Podezřelé mohou být i zásuvky, které jsou umístěny v podivných polohách.
3. možnost: použití chytrého telefonu
Fotoaparát mobilního telefonu detekuje infračervený signál dálkového ovládání, i pokud je jeho zdroj skrytý za tmavým sklem. | Zdroj: Glenn Carstens-Peters/Unsplash
K nalezení skrytých kamer vám může pomoci i chytrý telefon. Špionážní kamery jsou často vybaveny malým zdrojem infračerveného světla, jehož záření je pouhým okem neviditelné.
Fotoaparát mobilu to ale dokáže rozpoznat. Nejlepší způsob, jak na to, je trochu místnost zatemnit a namířit objektiv smartphonu na podezřelá místa a zařízení. Pokud se objeví malé světlo, přibližte se. Tuto metodu si můžete vyzkoušet pomocí dálkového ovládání televizoru.
Pomoci může také funkce focení s bleskem. Malé skleněné čočky špionážních kamer silně odrážejí světlo. To ale vyžaduje, aby objektiv nebyl skrytý za nenápadnou clonou.
4. možnost: využití speciálních detekčních přístrojů
Zda se vám vyplatí nákup RF detektoru, se musíte rozhodnout sami. | Zdroj: Shutterstock
Existují také speciální RF detektory, které dokáží špionážní kamery odhalit. Taková zařízení se dají běžně koupit a stojí přibližně od jednoho tisíce korun. Práce s nimi je následující:
– odpojte od elektrické sítě všechna zařízení, která by mohla vysílat radiové signály, například kuchyňské spotřebiče, routery, konzole, televizory nebo dětské chůvičky,
– prohledejte místnost detektorem a zařízením při tom kývejte do stran,
– pokud uslyšíte praskání nebo pípání, přibližujte se směrem, kterým se zvuk zesiluje. Některé detektory mají také vizuální indikátor.
Pro jistotu můžete testovat na více frekvencích. Kombinovaná zařízení také mohou detekovat magnetické pole a mají další otvor, kterým lze objevit čočky kamer spolehlivěji, než metodou focení s bleskem pomocí smartphonu.
Skryté kamery: z hlediska práva je to jasné
Pozor na špionážní kamery například v ložnicích a koupelnách. | Zdroj: Robert Gomez/Unsplash
Pokud se domníváte, že špionážní kamery reprezentují zanedbatelný problém, zajímavý pohled na vše dává průzkum IPX z roku 2019. Ten odhalil, že 11 % uživatelů ubytování přes služby AirBnB v USA našlo v ubytovacích prostorách skryté kamery.
Je mnoho důvodů, proč lidé špionážní kamery instalují:
– záznamy o krádežích a škodách na majetku,
– natáčení nahých osob nebo sexuálních aktivit,
– špionáž ex-partnerů,
– vydírání prostřednictvím kompromitujících snímků,
– vlastní ochrana před krádežemi za nepřítomnosti hostů.
Občanský zákoník v této věci hovoří jasně. Podle § 86 "...nesmí nikdo zasáhnout do soukromí jiného, pokud k tomu nemá zákonný důvod. Zejména nelze bez svolení člověka narušit jeho soukromé prostory, sledovat jeho soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam, využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit."
Na druhou stranu v zahraničí mohou platit zcela jiné zákony a zejména na dovolené je obtížné jednat s úřady a policií za účelem zjednání nápravy.
Hackeři mohou zneužít ke sledování uživatele i webovou kameru na notebooku. Proto se pro jistotu doporučuje objektiv zaclonit ochranným krytem. Dá se koupit za několik desítek korun a existují i verze pro mobilní telefony.
Pokud často cestujete, riziko není dobré podceňovat
Většina obětí ani neví, že byly natočeny. Docela možné to je v prostorách, které jinak působí dojmem soukromých. Intimní nahrávky jsou pak zneužitelné pro další vydírání oběti. Tímto šmírováním jsou postižené především ženy.