Wi-Fi routery jsou zařízení, které v mnoha domácnostech zajišťují pokrytí bezdrátového internetu. Také ale mohou být vstupní branou do internetového prostoru, takže je dobré dbát na jejich zabezpečení.
Dotčené směrovače jsou určeny pro šíření Wi-Fi z mobilního internetu. Jsou vybaveny odpovídajícími modemy, takže do nich stačí vložit SIM kartu s mobilním tarifem a zařízení se už postará o rozšíření signálu v rámci svého dosahu.
Bezpečnostní experti objevili závažné bezpečnostní nedostatky ve směrovačích různých výrobců. Zranitelnosti byly nalezeny ve třech Wi-Fi routerech od společností Asus, D-Link a TP-Link.
V těchto třech zařízeních testeři našli bezpečnostní mezery v technologii WPS (Wi-Fi Protected Setup), která se používá pro jednoduché nastavení Wi-Fi sítě a připojení ostatních zařízení.
Tyto mezery mohou hackeři zneužít k získání přístupu do uživatelské sítě Wi-Fi, pokud se nacházejí v jejím dosahu. K tomu jim stačí být v blízkosti domu nebo bytu, kde je signál ještě přítomný.
Tímto způsobem lze odposlouchávat síťový provoz, data ze zařízení připojených k Wi-Fi nebo využívat přístup k mobilnímu internetu.
Závažné bezpečnostní chyby ve Wi-Fi směrovačích: postiženy jsou tyto modely
Bezpečnostní zranitelnosti byly objeveny u těchto typů zařízení:
– Asus 4G-N16 Wireless-N300 LTE Modem Router
– D-Link DWR-933 4G/LTE Cat 6 Wi-Fi Hotspot
– TP-Link Archer MR500 4G+ Cat6 AC1200 WLAN Dual Band Gigabit Router
U modelů Asus a TP-Link lze první rychlou nápravu provést deaktivací funkce WPS v nabídce nastavení. U routeru D-Link to nepomůže.
TP-Link už zareagoval a svým zákazníkům poskytl aktualizaci s novým firmwarem. D-Link chce bezpečnostní mezeru také odstranit a odpovídající aktualizaci oznámil na 21. dubna 2023.
Asus pracuje na nové verzi firmwaru, která má být uvolněna už brzy. Do té doby společnost doporučuje funkci WPS vypnout.
Zdroj: StiWa