Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Objevené bezpečnostní chyby Wi-Fi směrovačů: doporučuje se urychlená aktualizace

Jiří Palyza 20.04.2023

Bezpečnostní experti objevili závažné bezpečnostní nedostatky ve třech typech směrovačů, které obsahují modemy pro mobilní internet. Jejich uživatelé by měli provést update na nejnovější verzi firmwaru.

Kapitoly článku

Wi-Fi routery jsou zařízení, které v mnoha domácnostech zajišťují pokrytí bezdrátového internetu. Také ale mohou být vstupní branou do internetového prostoru, takže je dobré dbát na jejich zabezpečení.

Dotčené směrovače jsou určeny pro šíření Wi-Fi z mobilního internetu. Jsou vybaveny odpovídajícími modemy, takže do nich stačí vložit SIM kartu s mobilním tarifem a zařízení se už postará o rozšíření signálu v rámci svého dosahu.

Bezpečnostní experti objevili závažné bezpečnostní nedostatky ve směrovačích různých výrobců. Zranitelnosti byly nalezeny ve třech Wi-Fi routerech od společností Asus, D-Link a TP-Link.

V těchto třech zařízeních testeři našli bezpečnostní mezery v technologii WPS (Wi-Fi Protected Setup), která se používá pro jednoduché nastavení Wi-Fi sítě a připojení ostatních zařízení.

Tyto mezery mohou hackeři zneužít k získání přístupu do uživatelské sítě Wi-Fi, pokud se nacházejí v jejím dosahu. K tomu jim stačí být v blízkosti domu nebo bytu, kde je signál ještě přítomný.

Tímto způsobem lze odposlouchávat síťový provoz, data ze zařízení připojených k Wi-Fi nebo využívat přístup k mobilnímu internetu.

Závažné bezpečnostní chyby ve Wi-Fi směrovačích: postiženy jsou tyto modely

Bezpečnostní zranitelnosti byly objeveny u těchto typů zařízení:

– Asus 4G-N16 Wireless-N300 LTE Modem Router
– D-Link DWR-933 4G/LTE Cat 6 Wi-Fi Hotspot
– TP-Link Archer MR500 4G+ Cat6 AC1200 WLAN Dual Band Gigabit Router

U modelů Asus a TP-Link lze první rychlou nápravu provést deaktivací funkce WPS v nabídce nastavení. U routeru D-Link to nepomůže.

TP-Link už zareagoval a svým zákazníkům poskytl aktualizaci s novým firmwarem. D-Link chce bezpečnostní mezeru také odstranit a odpovídající aktualizaci oznámil na 21. dubna 2023.

Asus pracuje na nové verzi firmwaru, která má být uvolněna už brzy. Do té doby společnost doporučuje funkci WPS vypnout.

Zdroj: StiWa


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud