Přejít k hlavnímu obsahu

Obnovitelné zdroje energie

Martin Kučera 14.10.2018
info ikonka
Zdroj:

Volné pokračování multimediálního projektu ČEZ Svět energie nabízí základní informace k problematice obnovitelných zdrojů energie. Vše je rozčleněno podle původu zdroje energie do deseti sekcí počínaje větrnými elektrárnami a konče energií mořské vody. ("Plná verze - Chip 11/2018.")

Náhled do problematiky výroby elektrické energie a tepla ze zdrojů, které patří mezi obnovitelné a nehrozí jejich brzké vyčerpání.

Aplikace Obnovitelné zdroje energie 3D vás pomocí deseti názorných 3D modelů uvede mezi jednotlivá odvětví výroby energie, při kterých nejsou nenávratně spotřebovávány zdroje vzniklé při formování Země (např. uran) nebo v jeho dávných obdobích (např. uhlí, ropa, zemní a břidlicové plyny). Naopak pro výrobu elektrické energie, příp. tepla, spotřebovávají ty zdroje, které jsou (v rámci naší lidské existence) nevyčerpatelné (slunce, vítr, voda, geotermální teplo) nebo vznikají při činnosti člověka (biomasa, odpad) a lze je energeticky využít.

Hlavní menu nabízí tyto sekce: Větrná elektrárna, Vodní elektrárna, Malá vodní elektrárna, Geotermální energie, Sluneční fotovoltaické elektrárny, Sluneční termální elektrárna, Bioplynová stanice, Spalování biomasy, Domácí zdroje tepla a elektřiny a Energie mořské vody. Po aktivaci vybrané sekce se nejprve zobrazí podrobnější model a v něm jsou dostupné modré vlajky s názvy jednotlivých částí procesu výroby nebo červené vlajky s možností dalšího podrobnějšího členění. 

  • Jazyk: česky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená plná verze programu bez možnosti updatu a technické podpory, exkluzivně upravena pro časopis Chip. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Ovládání scén 3D modelu je snadné a intuitivní. Pohyb myši se stisknutým levým tlačítkem provádí rotaci scény, prostředním kolečkem myši scénu přiblížíte nebo oddálíte. Tlačítko < umožňuje návrat k předchozímu zobrazení. Kliknutím na modrou vlajku s popiskem se model přiblíží a natočí tak, aby byl vybraný objekt dobře vidět, kliknutím na červenou vlajku se zobrazí podrobnější okno a na levé straně obrazovky se aktivuje nabídka dalších funkcí. Některé 3D modely jsou rozkresleny do dalších podrobností. Můžete se např. podívat do „strojovny“ větrné elektrárny, kterou jste zatím jen viděli desítky metrů vysoko a ještě nikdy jste se do ní nemohli podívat. Informační vrstva nabízí sekce Výklad (Teorie), Fyzikální principy, Parametry a Fotogalerie. K ověření vědomostí potom slouží sekce Testy, příp. Úlohy. Jednotlivé sady testů předkládají různý počet otázek s náhodně generovanými nabídkami správných i chybných odpovědí. Pro aktivaci videí a položek seznamů elektráren pod ikonami ČEZu je potřeba aktivní připojeni k internetu.

Pro našince - suchozemce - je asi nejzajímavější sekce Energie mořské vody, ve které je ukryto obrovské množství energie, ale její využívání ve velkém je zatím jen na samém počátku. Podívejte se tedy na současné možnosti využívání energie mořského přílivu, mořských proudů, tepelné energie moří či energie mořských vln. Vidět systém využití mořských vln Pelamis, využívající kyvný pohyb dlouhých spojených ramen na vodní hladině, musí být docela zajímavý zážitek.

Pokud se ale vrátíme k využití možných obnovitelných zdrojů v našich krajinách či přímo na našich domech, dnes se nejčastěji setkáte se solárními panely nebo stožáry větrných turbín. Vidět už ale můžete i střešní Savoniovy turbíny, jejichž výkony nejsou závislé na směru větru, ale jen na jeho intenzitě.

Předchozí 3D aplikace tohoto projektu - Tepelné elektrárny, Vodní elektrárny a Jaderné elektrárny, jsme vám nabídli na Chip DVD 12/2017.

Aplikace ČEZ projektu Svět energie, vytvořil kolektiv autorů firmy Simopt a jsou dostupné i na internetu. Některé z nich i pro platformy s operačními systémy iOS a Android.

Seznam všech plných verzí v Chipu 11/2018

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme