Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Ochrana před kvantovými počítači: konkurent WhatsAppu chce být neprolomitelný

Jiří Palyza 22.09.2023
Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash

Signal vydal aktualizaci a nastavuje novou laťku v oblasti ochrany dat. Konkurent WhatsAppu je první komunikátor, který integruje šifrování odolné i proti útokům kvantových počítačů.

Kapitoly článku

Vývojáři Signalu opět posílili bezpečnost a messenger tím jako první získává takzvané postkvantové šifrování. To by mělo chránit uživatelská data i před možným zpětným dešifrováním kvantovými počítači.

Signal chce chránit komunikaci před silou kvantových počítačů

Kvantový počítač
Podobně jako generativní umělá inteligence hýbe technologickým světem i vývoj kvantových počítačů.
Zdroj: TheDigitalArtist/Pixabay

Kvantové počítače dokáží díky své výpočetní síle řešit složité matematické úlohy mnohem rychleji. Do budoucna by také mohly být schopny dešifrovat zprávy, které jsou chráněné šifrováním mezi koncovými body. Tato metoda se stala standardem ochrany obsahu v online komunikátorech.

Mohlo by vás zajímat

Prezidentka společnosti Signal, Meredith Whittakerová, k tomu dodává: "I když v současných dnech zašifrovanou komunikaci prolomit nelze, data je možné ukládat a shromažďovat. Ve chvíli, kdy budou kvantové počítače rozšířenější a dostupnější, lze jejich výpočetní výkon použít ke zpětnému dešifrování uložených zráv."

V nové aktualizaci chce Signal proti této možnosti chránit a ke stávajícímu šifrovacímu protokolu přidává "postkvantovou kryptografii". Ta by měla uvedené riziko řešit.

Signal: nový update přináší ještě vyšší úroveň ochrany dat

Smartphone s aplikacemi komunikátorů na displeji
Komunikátor všechny zprávy šifruje pomocí protokolu s otevřeným zdrojovým kódem. Je to stejný postup, který používá i WhatsApp a další online messengery.
Zdroj: Adem AY/Unsplash

Protokol X3DH, který Signal vyvíjí od roku 2013, je dnes standardem pro šifrování mezi koncovými body v messengerech a používají ho také Google, Meta a Microsoft.

V nové aktualizaci byl protokol přejmenován na "PQXDH" a nyní vychází z postkvantového algoritmu Kyber. Nová metoda by měla zabránit budoucímu dešifrování zpráv při použití kvantových počítačů.

Zdroj: The Hacker News


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme