Při prvním spuštění nějakého programu načtou Windows z programového souboru popisný název programu a uloží jej do systémového registru. Tyto údaje slouží například k tomu, aby ve výběrovém dialogu »Otevřít v programu« mohl být uveden název programu. Všechny tyto informace zůstávají zachovány i po odinstalování aplikace.
Freewarový nástroj MUICacheView si stáhněte z webové stránky www.nirsoft.net/utils/muicache_view.html. Nástroj nainstalujte rozbalením archivů do nové složky. Pak už je program okamžitě schopen nasazení – stačí spustit »MUICacheView.exe«. Zobrazí pak všechny položky uložené v příslušném klíči a umožní jejich zpracování, výmaz a export do textového souboru.
Pokud se vám nechce instalovat zvláštní nástroj, můžete si seznam provedených programů také prohlédnout a zpracovat přímo v systémovém registru – což je ovšem méně pohodlné. Postupem »Start | Spustit«, »regedit« a »OK« otevřete editor registru. V něm přejděte na klíč »HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsShellNoRoamMUICache«. Každá položka v tomto klíči označuje spustitelný program nebo prvek DLL knihovny. Přiřazenou hodnotou je pak udaný název aplikace.
Upozornění: V žádném případě nesmíte vymazat celý seznam, neboť Windows jej potřebují pro některé indikace. Mnohé položky operační systém navíc sám automaticky obnovuje. Můžete zde však pátrat po neznámých programech a kontrolovat, zda nějaká už opuštěná položka není vedena dále. Prostřednictvím »Úpravy | Odstranit« se pak dají jednotlivé nežádoucí položky odstranit.
Odhalení potají spuštěných programů
redakce
16.04.2010
Windows protokolují, které programy ve vašem počítači běžely. Díky tomu můžete dodatečně zkontrolovat, zda například děti nebo jiní uživatelé někdy nespustili a opět neodstranili cizí programy.
Máte k článku připomínku? Napište nám
Mohlo by se vám líbit
7 foto
video
doporučujeme
Novinky
- Používáte WhatsApp? Tuhle funkci si zapněte, jinak můžete mít problém
- Máte stále Windows 10? Tak to vás čeká velmi nepříjemné překvapení
- Uživatelé WhatsAppu, už vám také někdo volal ze zahraničí? Buďte na to opatrní, testují si vás podvodníci
- Také jste podlehli kouzlu fitness náramků? Jaká jsou jejich rizika, která mnozí podceňují
Testy a žebříčky
bezpečnost
- Dostala "deset z deseti": pozor na novou bezpečnostní chybu Windows – může vám způsobit vážné problémy
- Máte doma tuto televizi? Ve velkém nebezpečí může být až 92 000 domácností
- Falešné aplikace z Google Play: pozor, možná je máte v telefonu i vy
- Nevídaný podvod na Messengeru: dejte si pozor, když vám přijde takováhle zpráva