Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Odhalte svou závislost na telefonu: tři signály, které nejde přehlédnout

Jakub Fišer 12.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

V roce 2024 je pro každého z vás mobilní telefon něčím úplně jiným, než byl před 20 lety. Je to zařízení pro přístup k internetu, na hraní, sledování filmů, zkrátka multimédia, ale také práci, komunikaci s nejbližšími a tak podobně. A tím pádem je velice snadné spadnout do závislosti.

Kapitoly článku

Tomuto modernímu typu závislosti říkáme nomofobie a její základní znaky vykazuje na 66 % populace. Možná – velmi pravděpodobně – se to týká i vás, možná i vaše používání telefonu je za hranou. Podle čeho to zjistit a jak u sebe odhalit nomofobii?

FOMO – pocit nejistoty

Určitě to budete dobře znát – jakmile nemáte telefon po ruce, zmocňuje se vás zvláštní pocit, že o něco přicházíte. Tomuto úzkostnému pocitu se říká FOMO, představuje zkratku „fear of missing out“, v překladu doslova „strach o to, že o něco přijdete“.

Pokud nejste v klidu během jídla, při sledování filmu, při rozmluvě s přáteli, anebo zkrátka při odpočinku, kdy je váš mobil například ve vedlejší místnosti, pravděpodobně trpíte tímto příznakem závislosti na vašem telefonu.

Závislost na telefonu mezi lidmi
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Dáváte přednost neosobní komunikaci

Lidí s nomofobií se může často zmocňovat určitá sociální fobie. Například dávají přednost jakémukoliv neosobnímu stylu komunikace – nejčastěji chatování přes messengery. Takoví lidé podvědomě odmítají osobní kontakt a nepříjemné je jim i telefonování.

Mohlo by vás zajímat

Fyzické příznaky

Závislost na telefonu se bohužel může projevovat i fyzickými obtížemi – v takový moment pochopíte, jak vážný problém to může být. Například vás může bolet hlava a obratle za krkem z neustálého civění do telefonu se sklopenou hlavou.

Výjimkou nejsou ani poruchy spánku, protože kvůli vašemu smartphonu často spánek odkládáte a když už se konečně rozhodnete jít si lehnout, kombinace modrého světla z telefonu a pocitu FOMO vám moc nedá spát.

Odborníci pojmenovali také zajímavý jev fantomových vibrací. Určitě to znáte: když máte telefon v kapse a zrovna jej nepoužíváte, občas máte pocit, jakoby vám telefon zavibroval na znamení příchozí notifikace. Nic takového se ale nestalo, vám se to jenom zdálo.

Zdroj: Addiction Center, SlickText


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud