Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Olympus Pen-F: Frajerský foťák

Pavel Trousil 19.05.2016

Olympus Pen-F v sobě kombinuje moderní technologie a konstrukci fotoaparátu svého analogového předchůdce z roku 1963. 

V případě Olympusu Pen-F jde určitě o aparát, který nepřehlédnete, a možná i vyvoláte údiv typu: „Ty fotíš na film, to je skvělé!“ Jde o „předělávku“ opravdu vkusnou a staré ovládací prvky, které dříve sloužily třeba pro převíjení filmu, jsou dnes využity pro nastavení a volbu režimů. Detaily jsou velmi precizní, otočná kolečka mají speciální úpravu, aby neklouzala a plynule přecvakávala do další polohy. Dokonce i na spoušti je kónický závit pro „dálkovou spoušť“ z analogových časů. Kolečko na přední straně bylo využito pro přístup k mnoha efektům a barevným filtrům. Na povrchu nenajdete ani jeden šroubek. A moderní prvky, jako zadní výklopný 3“ dotykový displej, je možné otočit a skrýt, aby iluze veterána byla dokonalá. Místo displeje můžete použít elektronický hledáček – první v moderní Pen sérii. Dokonce ani Pen E-P5 hledáček neměl. Hledáček má výborné rozlišení 2,36 milionu bodů a v praxi je velmi dobře použitelný a snadno se k němu dostanete, protože je po straně.

Tolik k designu, který je však v případě tohoto aparátu velmi důležitý. Co se týká vnitřní výbavy, Olympus vyměnil osvědčený 16megapixelový snímač formátu Mikro 4/3 za nový 20megapixelový. Reaguje tak na trend zvyšování rozlišení snímačů. Pro snímač použil Olympus pětiosou stabilizaci, která velmi dobře funguje i u videa. Snímky z Pen-F jsou velice ostré a překonává tak patrně všechny modely DSLM Olympus. Dovolit si můžete i vyšší hodnoty ISO. Pořídit můžete rovněž detailní statickou fotografii s rozlišením 50 megapixelů – funkce High Resolution Shot vytvoří osm stejných snímku a složí je do jednoho.

Fotoaparát je určen zkušenějším fotografům, takže kromě automatického režimu nabízí veškerou svobodu v nastavení parametrů. Nastavit si můžete sami i funkce ovládacích prvků. Pomocí smartphonu s instalovanou aplikací Olympusu pak můžete Pen F ovládat i na dálku. Propojení zajišťuje Wi-Fi, takže přetahování fotografií je poměrně rychlé. Nahrávat můžete samozřejmě i video, ale v rozlišení Full HD při 60 sn./s. 4K zatím Olympus nenabízí a fotoaparátu chybí i konektory pro sluchátka a mikrofon. Jinak je ale výbava fotoaparátu dobrá a můžete si zakoupit řadu elegantních doplňků a samozřejmě vybrat ze široké nabídky objektivů.

Na momentky je Olympus vysloveně specialista. Za denního světla pořídíte snímek za 0,16 sekundy, za horších podmínek pak za 0,33 s. Nastavit si můžete elektronickou závěrku, takže při fotografování nikoho nerušíte cvakáním a jste nenápadní. Co se týká sériového snímání, zvládne Pen-F za sekundu devět snímků v RAW nebo deset v JPEG, ale jen 30, resp. 40 v sérii. Olympus má barevný šum pod kontrolou, takže až do hodnoty ISO 3200 prakticky na žádný nenarazíte. Ostrost je také výborná a v mnoha testech překonává Pen-F i Olympus OM-D E-M5 Mark II. Například u Pen-F jsme naměřili 1 885 párů linií a u M5 Mark II 1679. Na nabitou baterii pořídíte 240–520 snímků při použití displeje. Elektronický hledáček je hladovější a sníží výdrž na 220–480 obrázků (bez blesku, s bleskem). Video vydrží nahrávat dvě a půl hodiny.

Olympus Pen-F je tedy opravdu frajerský elegantní fotoaparát s výbornými výsledky, snadnou ovladatelností a rychlými reakcemi. Hodí se pro fotografování momentek, pořídíte s ním krásné snímky z večerních ulic a portréty. Na své rozměry je poměrně těžký, což je dáno jeho konstrukcí. Škoda že elegantní tělo není odolné proti stříkající vodě stejně jako modely OMD. A samozřejmě cena by mohla být dostupnější.

Technická data
Snímač Mikro 4/3, 20,2 Mpx
Maximální rozlišení 5 184 × 3 888 bodů, Full HD video
Displej 3“, 1 040 000 bodů, otočný, dotykový
Rozsah ISO 80–25 600
Výbava Wi-Fi, slot SDXC, podpora RAW, elektronický hledáček, sáňky na blesk, microHDMI
Rozměry a hmotnost 125 × 72 × 37 mm, 427 g
Hodnocení
Celkové hodnocení 84,2
Kvalita obrazu 83
Vybavení/ovládání 91,5
Rychlost 74,5
Kvalita videa 76,9
Cena cca 34 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,1)

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud