Ve své tiskové zprávě na Microsoft.com ("Microsoft acquires Clipchamp to empower creators") Microsoft informoval, že koupil online video editor Clipchamp. Služba je aktivní od roku 2013 a vůbec není neznámá. Její nástroj se vyznačuje ovládáním přímo v prohlížeči spolu s intuitivním procesem úprav. Díky nabídce různých šablon pro design, hudbu a zvukové efekty by měli mít začátečníci anebo uživatelé s nedostatkem času možnost vytvořit si vlastní klipy během chvíle.
Microsoft Clipchamp: online zpracování videa
Existují různé šablony, ale v současné době je katalog stále poněkud chudý. | Zdroj: Clipchamp
Video editor ClipChamp vyžaduje bezplatný účet, ale přihlášení je možné i přes Google. Na úvodní stránce jsou k dispozici různé šablony pro videa, včetně kategorií, jako jsou například:
– Gaming
– Instagram
– TikTok
– YouTube
– Pinterest
Ve vlastním editoru je proces střihu videa přehledně rozdělen do jednotlivých kroků na levém okraji okna. Nejprve je třeba přidat, tj. nahrát média. V závislosti na objemu dat to může chvíli trvat – u offline editoru videa to není nutné.
Co je důležité vědět, aplikace ClipChamp v současné době nepodporuje prohlížeč Firefox. Proto budete muset použít Chrome, Microsoft Edge nebo jiné prohlížeče, založené na Chromiu.
Clipchamp: editor se slušivým vzhledem
Design Clipchampu má něco do sebe. | Zdroj: Clipchamp
Velká síla aplikace ClipChamp spočívá v jednoduchém ovládání a skvělém designu editoru. I začátečníci se rychle zorientují, protože stačí sledovat navigaci zcela vlevo. Klipy lze vkládat přetažením, rychle stříhat a překrývat v několika stopách.
Praktické jsou také integrované nástroje pro záznam obrazovky, zvuku a kamery, díky nimž lze rychle nahrávat například výukové programy. Pro tvorbu videí je ve výbavě také bezplatná hudba, zvukové efekty, záběry různých druhů a obrázky z databáze. Snadno lze integrovat i samolepky a animované GIFy z GIPHY.
Tím vším se Clipchamp jasně odlišuje od konkurence. Ten zmíněný háček nás ale teprve čeká.
Největší nevýhodou aplikace Clipchamp je její cena
Možnost bezplatného exportu videa pouze v SD kvalitě pravděpodobně mnoho uživatelů odradí. | Zdroj: Clipchamp
Zejména hobby uživatelé hledají software, který se nejen snadno používá, ale je také zdarma. To platí i pro Clipchamp, ale podle cenového modelu je zde poměrně zásadní omezení: bezplatný export videa je možný pouze v rozlišení SD (480 bodů).
To pravděpodobně odradí mnoho uživatelů, protože takto nízké rozlišení bylo na YouTube zastaralé už před deseti lety. Mnoho tvůrců nyní nahrává v rozlišení 4K, minimálně ale ve Full HD. Omezení bezplatného exportu alespoň na standardní HD (720 bodů) by bylo ze strany Clipchampu mnohem vstřícnější – ale i to už stojí 9 USD měsíčně.
Mnohé z výše uvedených funkcí jsou navíc zahrnuty pouze v ještě dražších předplatných, což není při úpravách v editoru patrné. Teprve když chcete hotové video exportovat, objeví se upozornění, že do něj byl zabudován prémiový obsah.
Uživatelé samozřejmě mohou v případě spravování videa sáhnout po mnoha alternativách. Podobně jednoduché možnosti pro video střih nabízí například program Shotcut, který je k dispozici bez uvedených omezení.
Zajímavý vývoj
Je úžasné sledovat, co vše už dnes lze v prostředí internetového prohlížeče dělat. Místo toho, abyste museli trávit hodiny nad složitým softwarem, jakým je například Adobe Premiere Pro nebo DaVinci Resolve, můžete použít stylový kompletní editor, pomocí kterého dosáhnete rychlých výsledků. Bude zajímavé sledovat, jak a zda vůbec Microsoft integruje Clipchamp na dalších místech, například v konzoli Xbox. Poměr ceny a výkonu pro hobby a soukromé uživatele by ale měl přehodnotit.