Přejít k hlavnímu obsahu

Máte špatný milostný život? Možná za to může váš mobilní telefon

Jakub Fišer 18.02.2025
info ikonka
Zdroj: Grok (vygenerováno pomocí AI)

Závislost na mobilním telefonu, tedy tzv. nomofobie, představuje vážné riziko pro dvě třetiny současné digitální populace. Může se projevovat na fyzickém zdraví, psychické kondici a jak ukazují průzkumy, dokonce i na milostném životě.

Kapitoly článku

Partnerské život v troskách kvůli telefonu

Podle výzkumu Durhamské univerzity ve Velké Británii je intimní život jedním z aspektů, kde se závislost na mobilních telefonech projevuje nejvíce. Do studie bylo zapojeno 30 párů a dle několika týdnů sledování jejich chování bylo zjištěno, že smartphony zásadně ovlivňují jejich sexuální život.

Výsledky studie ukázaly, že:

  • 40 % dotázaných odkládá sex kvůli používání mobilu nebo tabletu.
  • Někteří dokonce urychlují sexuální styk, aby se mohli věnovat telefonu.
  • Třetina respondentů přiznala, že přerušila sex, aby si prohlédla notifikaci, odpověděla na zprávu nebo přijala hovor.

Tyto závěry naznačují, že nadměrné používání mobilních zařízení mohou mít vážné důsledky pro partnerské vztahy. Možná je načase položit si otázku, zda mobilní telefon ovládáme my, nebo on nás.

Závislost na telefonu mezi lidmi
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Pozor na FOMO

Jedním z hlavních faktorů, které reprezentují nomofobii, je FOMO – fear of missing out (strach, že o něco přijdeme). Lidé závislí na telefonu mohou během intimních chvil pociťovat nutkání kontrolovat notifikace, což narušuje přirozený průběh jejich vztahu.

Průměrný člověk tráví na mobilním telefonu přibližně 3 hodiny a 15 minut denně, což představuje téměř 23 hodin týdně. Vzhledem k tomu, že velkou část dne strávíme spánkem, jde o značnou část našeho aktivního času.

Mohlo by vás zajímat

Dlouhodobé studie ukazují, že časté používání smartphonů ovlivňuje psychiku – podporuje závislost, zvyšuje stres a může vést k sociálním fobiím. Nehledě faktu, že časté vysedávání u mobilního telefonu může mít i neblahé dopady na fyzickou stránku, což jsme popsali v jednom z minulých článků.

Zdroj: New Zeland Herald, Ulekare.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme