Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Opatrně s čisticím programem CCleaner 5.91: program maže, i co nemá

Jiří Palyza 14.04.2022

Známý čistič systému Windows má chybu, která způsobuje nechtěné mazaní dalšího softwaru, který měl zůstat netknutý. Stává se to při odstranění instalace CCleaneru, kdy program maže kromě sebe více, než by měl. Podíváme se, co s tím.

Při odstraňování instalace programu CCleaner se může stát, že nástroj vymaže nejen sám sebe, ale i další programy, které měly na disku zůstat. Problém přitahuje pozornost už týden a upozornil na něj jeden z uživatelů Redditu. Odpovídající záznam je také na fóru podpory CCleaneru, ale tam byl zveřejněn 3. března.

K čemu vlastně při odstraňování instalace programu dochází

K problému dochází v okamžiku, kdy uživatelé odstraňují instalaci programu CCleaner. Funguje to prostřednictvím nástrojů, které jsou součástí Windows. Podezření byste měli pojmout ve chvíli, kdy informační okno přetéká záznamy.

Podle toho, jak chybu popisují samotní uživatelé, dojde spolu s odstraněním samotného programu CCleaner k automatickému vymazání dalších instalovaných programů. Uživatelé si stěžovali, že z jejich počítačů zmizely například hry ze Steamu nebo hudební aplikace.

Příčina nechtěného mazání: změna instalační složky

ccleaner-5-64

CCleaner: pozor na adresář, do kterého si čistič instalujete. V případě nevhodné změny může při odstraňování programu dojít k nechtěnému smazání i dalšího softwaru. | Zdroj: CCleaner

Avast vysvětluje, že problém se týká jen velmi malého počtu uživatelů, kteří údajně udělali zásadní chybu už při instalaci. Složka, do které se program instaluje, se dá upravit a programu vnutit jiná. Ve Windows je výchozí složka instalace »C:/Program Files/CCleaner«.

Pokud nyní vyberete jinou složku, například »D:/Moje programy«, protože tam máte uloženy všechny instalace, musíte být velmi pozorní. Instalační program pak už nepřidává složku »CCleaner«. To je ale kámen úrazu, protože při odebírání programu se odstraní celá složka, do které byl instalován. V našem příkladu by to byl kompletní obsah složky »D:/Moje programy«.

Pokud je ve složce instalován i jiný software, CCleaner jej také okamžitě vyčistí. Neplatí to v případě, kdy instalované programy používají vlastní složku, například »D:/Moje programy/Všechno«. Chyba nežádoucího odstranění se v našem příkladu projeví pouze v případě softwaru, jehož instalace je umístěna v adresáři »D:/Moje programy«.

Co se s tím dá dělat

Problém se netýká uživatelů, kteří výchozí složku při instalaci programu nemění. Pokud ji ale chcete změnit, ujistěte se, že na konci zadávané cesty je uvedeno »/CCleaner«. Teprve poté instalace skončí ve vlastní složce, kterou při odstraňování instalace vymaže.

Pokud se instalace CCleaneru nachází ve složce s dalšími instalovanými programy, neměli byste instalaci odstraňovat. Jinak hrozí, že spolu se CCleanerem budou odstraněny i jiné programy, které jsou v ní uložené. Avast už pracuje na opravě, která ale zatím není součástí aktuální verze.

Jiné programy to řeší chytřeji: pokud uživatelé při instalaci změní složku, automaticky se na konec cesty připojí složka s názvem programu. Tato drobnost v CCleaneru 5.91 chybí a je částečně zodpovědná za vzniklý nepořádek.

Pozornost si žádá už instalace čističe

Instalační program CCleaner výslovně požaduje na konci adresářové cesty pro vlastní instalaci složku »/CCleaner«. Pokud na to v průběhu instalace a změny instalační složky zapomenete, můžete se setkat s popsaným problémem. Mnoha uživatelů se to netýká, pokud ale k této kombinaci dojde, mohou se při odstraňování instalace programu CCleaner objevit nežádoucí vedlejší účinky. Před odebráním instalace programu CCleaner se raději ujistěte, zda je instalován ve své vlastní složce.

Zdroj: Reddit


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud