Přejít k hlavnímu obsahu

OS Tails 1.0

Martin Kučera 02.07.2014

Podle informací od Edwarda Snowdena, bývalého agent CIA, nás tajné služby sledují doslova při každém kliknutí na internetu. Lze se takovému špehování nějak bránit? * Uveřejněno na Chip DVD 07/14

box-tails250 Edward Snowden doslova šokoval svět svými sděleními, jak snadné je pro americké tajné služby odposlouchávat a dešifrovat internetovou komunikaci prakticky kteréhokoli uživatele. Soukromí si neudrží naše e-maily ani jiné formy komunikace po internetu, které se zdánlivě tváří jako bezpečné. Jako obranu Snowden doporučuje ostražité chování na internetu, bez zanechávání elektronických stop, a využívání co nejsilnějšího šifrování přenášených dat. Sám přitom používá operační systém Tails, založený na Linuxu. Ten se spouští z USB flash disku, na internetu využívá šifrování a anonymní servery a po vypnutí nezanechá v hostitelském počítači žádné stopy.

Chip DVD je vytvořeno jako bootovací, takže po jeho vložení do DVD mechaniky a restartu počítače můžete rovnou spustit operační systém Tails. Zároveň je na Chip DVD umístěn i ISO obraz operačního systému Tails. Z něj lze v aplikaci Universal USB Installer vytvořit bootovací USB flash disk s operačním systémem Tails.

  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online

Bezpečné surfování

Operační systém Tails je postavený na linuxové distribuci Debian, takže pokud máte s tímto či jiným Linuxem nějaké zkušenosti, velmi rychle se zorientujete. Ani skalní příznivci Windows však jistě nebudou bezradní – styl ovládání je velmi podobný, pouze hlavní panel s nabídkou aplikací se nachází v horní části obrazovky a nikoli vespod.

obr-03

Anonymní surfování: Přesměrování internetového provozu přes anonymizační službu Tor se aktivuje automaticky, vaše pravá IP adresa je spolehlivě zamaskována.

Tails není třeba po spuštění nijak konfigurovat, připojení k internetu funguje automaticky a potřebné aplikace jsou předinstalovány. Nechybí internetový prohlížeč Iceweasel Web Browser, komunikátor Pidgin s Off-the-Record šifrováním a šifrovaný e-mailový klient Claws Mail. Jako výchozí vyhledávač je používána služba start page. Pro běžnou práci je předinstalován kancelářský balík OpenOffice.org a grafické editory GIMP či Inkscape a nechybí ani přehrávače multimédií. Další aplikace, pokud jsou dostupné pro linuxovou distribuci Debian, si můžete sami doinstalovat.

Veškerá internetová komunikace aplikací z operačního systému Tails probíhá v zašifrované podobě a prostřednictvím distribuované anonymizační sítě Tor. Pohyb po internetu to do jisté míry zpomaluje, ovšem nikoli za hranici použitelnosti. O své anonymitě se můžete přesvědčit například s pomocí služeb na adresách infosniper.net nebo whatismyip.com, které vás nebudou schopné správně lokalizovat prostřednictvím vaší IP adresy.

obr-04

Předinstalované aplikace: Základní sada předinstalovaných aplikací slouží k anonymnímu pohybu na internetu i pro běžnou práci.

Trezor na data

Výbava operačního systému Tails ochrání i citlivá osobní data, uložená na USB klíčence. Vůbec přitom nevadí, že se do samotného operačního systému nepřihlašujete jménem a heslem a z nalezeného či odcizeného USB flash disku jej tedy může spustit kdokoli cizí. Pro bezpečnou správu hesel, přihlašovacích údajů a dalších informací je připravena aplikace KeePassX. Stačí si zvolit dostatečně složité hlavní heslo a pak můžete citlivé informace bezpečně spravovat v šifrované databázi.

Užitečná je také funkce »Persistent volume«, která na části USB flash disku, která zůstane volná po instalaci operačního systému Tails, vytvoří šifrované úložiště na uživatelské soubory. Persistent volume ovšem můžete použít pouze v případě, že systém Tails instalujete na USB flash disk prostřednictvím nástroje Tails Installer, dostupného přímo v operačním systému Tails. To znamená, že byste museli Tails nastartovat z Chip DVD a následně si vytvořit bootovací USB flash disk s pomocí funkce Tails Installer, dostupné v nabídce »Applications | System Tools«. Persistent volume lze použít pouze na USB flash discích s kapacitou 4 GB a více.

obr-05

Šifrované úložiště: Jestliže instalujete operační systém Tails na USB flash disk prostřednictvím nástroje Tails Installer, budete mít k dispozici i šifrované úložiště na data.

Beze stop

Operační systém Tails po sobě v hostitelském počítači nezanechává vůbec žádné pozůstatky. Stačí ukončit jeho činnost pomocí vypínače v pravém horním rohu obrazovky a vytáhnout USB flash disk nebo DVD z hostitelského počítače. Kromě otisků vašich prstů na klávesnici nezůstane na počítači žádný důkaz, že jste jej použili. Dokumentaci k operačnímu systému Tails, odpovědi na nejčastější otázky, návody i informace k bezpečnostním rizikům najdete na domovském webu tails.boum.org. Tvůrce operačního systému Tails nezveřejňuje ani svoji identitu, ani zdrojové kódy systému.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud