Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Oživte si archivní fotky: černobílé snímky lze snadno obarvit a dopřát jim nový život

Jiří Palyza 28.02.2024
Zdroj: Freepik

Vzpomínáte ještě na typický zápach vývojky a ustalovače? Nebo tlumené červené světlo improvizovaných fotokomor, kde přicházely na svět černobílé fotografie? Mnoho z nás je ještě máme schované v papírových krabicích hluboko ve skříni. Díky moderním nástrojům s podporou umělé inteligence ale jde staré fotky oživit barvami. A nemusí vás to stát ani korunu.

Kapitoly článku

Dnes jsou černobílé fotografie spíš doménou uměleckých fotografů, dříve to ale byla realita mnoha z nás, kdo si fotky dělal svépomocí. A ještě dříve vlastně ani nic jiného neexistovalo. Staré fotografie jsou proto v mnoha případech černobílé, nicméně i tehdy život hýřil barvami.

Dlouhou dobu bylo barvení fotografií zdlouhavou ruční prací například ve Photoshopu nebo jiných grafických editorech. Pro amatérské fotografy něco nemyslitelného. V dnešní době ale existuje řada nástrojů, které to za vás udělají téměř automaticky.

Pokud byste některým svým černobílým obrázkům chtěli dopřát proces barvení, lze k tomu použít bezplatné nástroje AI Picture Colorizer a Palette – Colorize Photos. Aplikace analyzují vaše černobílé fotky a s podporou umělé inteligence jim dodají realistické barvy.

AI Picture Colorizer: plné barvy, ale také opravy fotografií

Prostředí programu AI Picture Colorizer
Umělá inteligence v programu pracuje s citem a fotky obarvuje ohleduplně.
Zdroj: AI Picture Colorizer

AI Picture Colorizer je webová aplikace, která pracuje s technologií umělé inteligence. Stačí fotografii nahrát a během několika sekund se můžete podívat na výsledek obarvení černobílé předlohy.

Pokud černobílé snímky ještě nemáte digitalizované, je nejlepší je naskenovat v dobrém rozlišení (alespoň 300 dpi), nebo vyfotit dobrým fotoaparátem. To je předpokladem pro dosažení lepších výsledků při barvení objektů na fotografii, jakými jsou například předměty nebo obličeje. Nastavení hodnoty "Colorization Factor" nemá na konečný výsledek výrazný vliv.

Po kliknutí na "Colorize" program provede obarvení vloženého snímku. Funguje to docela spolehlivě, a to i při relativně nízké kvalitě předlohy. Poté si výsledný obrázek můžete stáhnout.

Mohlo by vás zajímat

Pokud je fotka poškozená, je na webu k dispozici také nástroj pro opravu nedokonalostí. K typickým chybám starších fotek patří škrábance, praskliny nebo osahání okrajů snímku častou manipulací. S korekcemi takových vad si program poradí a je dobré to udělat ještě před barvením.

Webová aplikace nabízí i převedení snímků do barvy ve vysokém rozlišení, to už je ale placené formou kreditů.

Palette – Colorize Photos: bezplatné a rychlé obarvení, navíc v prostředí bez reklam

Prostředí programu Palette – Colorize Photos
Další z možností bezplatného převedení černobílých fotek do barvy je program Palette – Colorize Photos. I v jejím případě se jedná o webovou aplikaci čili je dobré myslet na to, že při nahrávání obrázků do jejího prostředí poskytujeme citlivé údaje.
Zdroj: Palette – Colorize Photos

Úspěšnou alternativou k AI Picture Colorizeru je webová aplikace Palette – Colorize Photos. I její pomocí můžete realisticky obarvit černobílé fotografie, například staré rodinné fotky.

Opět s pomocí prvků umělé inteligence se černobílé obrázky vybarvují tak, jak by zdrojový motiv vypadal ve skutečnosti. Různé filtry, které máme k dispozici, zprostředkují uživateli možnost vyzkoušet si rozličné umělecké pojetí převáděných fotek.

Mohlo by vás zajímat

Palette – Colorize Photos funguje bez registrace, je zcela zdarma a disponuje dobře pochopitelným uživatelským rozhraním. Z hlediska ochrany osobních dat výrobce slibuje, že po dokončení úprav všechny nahrané obrázky ze svých serverů odstraní.

Mezi aplikacemi lze najít výrazné rozdíly

Díky strojovému učení jsou při vybarvování starých fotografií aplikace až neuvěřitelně přesné. Přesto jsou mezi nimi patrné zřetelné rozdíly.

Palette - Colorize Photos si vede lépe, výsledky jsou zjevně realističtější a fungování webové aplikace je bezchybné.

Zdroj: AI Picture Colorizer, Palette – Colorize Photos


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud