Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

PayPal, Ebay, Visa a Mastercard do toho nejdou: protiúder Facebook Libře

Jiří Palyza 14.10.2019

Facebookem odstartovaný projekt elektronické měny Libra zůstává osamělý. Po PayPalu se k němu obrací zády také Ebay, Mastercard, Visa a Stripe.

Aliance Facebooku pro podporu diskutabilní digitální měny Libra se spolu s odchodem značek jako jsou MasterCard a Visa rozpadá. Online síť v pátek opustila také internetová prodejní platforma Ebay a poskytovatel platebních služeb Stripe. Svou účast na těžce kritizovaném projektu už před týdnem zrušil PayPal.

Podle amerických médií zvýšil obavy u partnerů Libry masivní odpor k regulaci. Právě dnes probíhá důležité setkání v asociaci Libra se sídlem ve Švýcarsku, které bude digitální měnu spravovat. Čtyři společnosti mohly v pátek využít svou poslední šanci pro odchod před platností formálního členství. V průběhu letního představení elektronické měny Facebook prezentoval více než dvacet dobře známých firem jako zakládajících partnerů Libry.

Vystoupení MasterCard a Visa byl pro projekt těžký úder. Světově známé značky Libře mohly dát větší důvěryhodnost a díky vybudované a fungující infrastruktuře poskytnout důležité rozhraní pro klasický finanční svět. Současně si ale všichni kdo odešli ponechali otevřené dveře pro pozdější podporu projektu Libra.

Facebook Libra By měla být spuštěna v roce 2020

fl1

Po PayPalu i ostatní dobře známé firmy jako Ebay a MasterCard odstoupily z partnerství v projektu Libra.

Na základě předchozích prohlášení chce Facebook zpřístupnit Libru spotřebitelům v příštím roce. Tento nápad se ale setkal s tvrdým odporem politiků a centrálních bank. Podle předchozích plánů by měla být Libra postupně podporována stabilními měnami a státními dluhopisy. Facebook odmítá obavy, že by Libra mohla narušit suverenitu centrálních bank. Internetová firma také zdůrazňuje, že za Libru nebudou dány do oběhu žádné nové peníze, to zůstává v kompetenci jednotlivých států.

Finanční dozor se však obává, že fond by mohl vést k narušení finančního trhu vzhledem k obrovské uživatelské základně Facebooku (ca 2,5 miliardy aktivních profilů). Skeptici také kladou otázku, zda je projekt dostatečně ochráněn proti praní peněz a financování terorismu. Facebook se už zavázal, že Libru neuvolní, dokud nebudou rozptýleny všechny obavy regulačních orgánů.

Záměrem Facebooku bylo používat Libru především pro přeshraniční převody a později také pro platby za nákupy online i v obchodech. Top manažer zodpovědný za projekt, David Marcus, sdělil, že bychom neměli z odchodu partnerů vyvozovat žádné závěry o osudu digitální měny. Na Twitteru k tomu poznamenal: "Samozřejmě to není z krátkodobého hlediska nic pozitivního, ale v jistém smyslu je to osvobozující. Změna v tomto měřítku je těžká. Pokud se na vás vyvíjí takový tlak, je jasné, že vaše věc za něco stojí." Marcus, mimochodem bývalý manažer PayPalu, výslovně poděkoval Visa a MasterCard za jeho udržení "na palubě" tak dlouho, a to bez ohledu na nátlak.

Zhruba za deset dnů by měl šéf Facebooku, Mark Zuckerberg, který je považován za iniciátora projektu Libra, hovořit ve výboru Sněmovny reprezentantů USA. Tématem dotazů bude dopad online sítí na sektor finančních služeb a nemovitostí. Marcus už musel v červenci odpovídat v Senátu USA na otázky související s Librou.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme