Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

PCI Express SSD disk od Asusu

redakce 15.08.2013

Asus představil SSD jednotku založenou na sběrnici PCI Express, která díky funkci DuoMode umí pracovat jak pod klasickým BIOS, tak pod novějším UEFI. Podle výrobce disk s kapacitou 240 GB disponuje sekvenční přenosovou rychlostí na úrovni 830 MB/s (čtení) a 810 MB/s (zápis). Novinka se prodává za doporučenou cenu 8 399 Kč vč. DPH.

 

 

 

Podle výrobce je RAIDR Express prvním PCIe SSD diskem na světě, který podporuje režim DuoMode systému BIOS. Jednotka RAIDR Express je vybavena dvěma integrovanými čipy systému BIOS a hardwarovým přepínačem, který umožňuje snadno používat jak starší verzi systému BIOS, tak i režim systému UEFI. V režimu starší verze systému BIOS lze RAIDR Express využít i na starších základních deskách – těch, které jsou vybaveny tradičním systémem BIOS (nikoli systémem UEFI BIOS). Přepnutím do režimu systému UEFI BIOS mohou uživatelé výrazně zrychlit spouštění svého PC.

RAIDR Express obsahuje nejnovější generaci dvou řadičů LSI SandForce a 19nm synchronní MLC NAND flash paměti od Toshiby. Výrobce uvádí, že jednotka dosahuje rychlosti 100 000 IOPS při zpracování datových bloků o velikosti 4K a rychlosti sekvenčního čtení/zápisu 830/810 MB/s.

Zařízení však nabídne ještě pár dalších funkcí pro zvýšení výkonu. Například přibalený nástroj RAMDisk, který uživatelům umožňuje vyhradit až 80 % dostupné paměti RAM počítače pro použití jako vysokorychlostní virtuální disk urychlující načítání oblíbených aplikací a her. V testech společnosti Asus bylo dosaženo rychlosti čtení více než 12 000 MB/s. RAMDisk navíc prodlužuje životnost jednotky RAIDR Express tím, že snižuje množství zbytečných operací zápisu. Nástroj RAMDisk se při vypnutí počítače dokonce zálohuje na hlavní systémový disk a automaticky se obnoví po zapnutí systému.

Nástroj ROG SSD TweakIt posouvá rychlost na ještě vyšší úroveň, protože přemisťuje opakující se operace zápisu na disk služby RAMDisk, což zajistí rychlejší provoz a kromě toho dovolí plně vytěžovat jednotku RAIDR Express po delší dobu. Pomocí nástroje SSD TweakIt rovněž můžete aplikovat přednastavený profil, který automaticky vylepší nastavení procesoru tak, že dojde k dalšímu zrychlení až o 5 %.

Jednotka RAIDR Express je dále vybavena technologií diskového úložiště ROG HybriDisk. S její pomocí se může RAIDR Express chovat jako vyrovnávací paměť pro velkokapacitní pevné disky o velikostech až 4 TB. Podporovaná architektura PCIe znamená, že padá tradiční omezení počítačových SATA úložišť, kdy rychlost přenosu dat nepřekonávala 600 MB/s. S obsaženým testovacím nástrojem ROG CrystalDiskMark mohou uživatelé sami ověřovat, jak daleko až může jednotka RAIDR Express zajít – a umožnit jí to.

Průměrná doba mezi poruchami (MTBF) dosahuje u jednotky RAIDR Express 620 tisíc hodin, takže se uživatelé mohou těšit na dlouholetý bezproblémový provoz. Novinka využívá pevné, oboustranné kovové stínění, které se stará o rozptyl tepla a snižuje elektromagnetické rušení (EMI), což má za následek lepší chlazení a celkovou stabilitu.

 

Technické parametry

2× PCI Express 2.0

Kapacita 240 GB

Dva řadiče LSI SandForce SF-2281

19nm synchronní MLC NAND flash paměť s velikostí stránky 16 kB od společnosti Toshiba

Rychlost sekvenčního čtení/zápisu: 830/810 MB/s

Až 100 000 4K vstupních/výstupních operací čtení/zápisu za sekundu (IOPS)

Podpora starého systému BIOS a systému UEFI BIOS

Bez ovladačů s podporou TRIM

Kompatibilní se systémy Windows 7 / Windows 8

Kompatibilní s funkcí Windows 8 Secure Boot

157 × 120 × 20 mm


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme